fot. sxc.hu

Filip Jacobson, student Gdyńskiej Szkoły Filmowej, poszukuje do swojego nowego projektu niewidomych osób, które chciałyby podzielić się swoimi marzeniami i snami. Ich historie wykorzystane zostaną w filmie dokumentalnym o roboczym tytule „Niewidome sny”.

Film ma być poetycką opowieścią o tym, co i jak śni się niewidomym od urodzenia. Autor projektu chciałby odpowiedzieć na pytania: Jak wygląda sen niewidomych ludzi? Jak go odczuwają, postrzegają, pamiętają? Jakie ich sny mają zapachy kształty, dźwięki? Jakiego języka używają, żeby o swoich snach opowiedzieć?

– Chciałbym, aby widzowie poczuli wszechświat emocji, odczuć i wrażeń ludzi niewidomych, którzy marzą, czują i mają wspomnienia oparte na dotyku, zapachu, dźwięku – mówi Filip.

 

fot. sxc.hu

Reżyser spróbuje oddać atmosferę snów za pomocą obrazu. Ponieważ świat ludzi niewidomych od urodzenia pozbawiony jest światła, autor odwoła się do kontrastów między jasnością i ciemnością, do cieni, czerni i bieli.

– Cieszy nas fakt, że przyszli reżyserzy podejmują się tak ważnych społecznie problemów, jak niepełnosprawność. Niepełnosprawność pokazywana w sposób pozytywny, dający nadzieję, a nie wzbudzający wyłącznie litość i smutek – mówi Iwona Mikulska z Centrum Integracja Gdynia.

Jacobson jest absolwentem filmoznawstwa na Uniwersytecie Łódzkim, studiował także filologię polską w Bielsku-Białej. Jest stypendystą European Social Documentary Workshop EsoDoc we Włoszech. Był kierownikiem planu przy serialach 'Barwy Szczęścia’, 'W11′ i 'Detektywi’. Zajmuje się promocją kultury tureckiej oraz edukacją filmową.

Wszystkie zainteresowane osoby niewidome, chcące wziąć udział w projekcie, proszone są o kontakt z Centrum Integracja Gdynia, które wspiera reżysera w poszukiwaniu bohaterów filmu, tel. 58 660 28 38 lub Gdyńską Szkołą Filmową, tel. 58 620 11 10.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.