Gdynia została przyjęta do Sieci Miast Kreatywnych UNESCO jako Miasto Filmu. Wraz z Gdynią do Sieci Miast Kreatywnych dołącza 48 miast z całego świata, w tym dwa również jako Miasta Filmu: Cannes (Francja) i Kluż-Napoka (Rumunia). Decyzję ogłosiło biuro UNESCO Creative CIties Network w Paryżu 8 listopada 2021 roku.

O tym, że „Gdynia kocha film, a film kocha Gdynię” świadczą od lat nie tylko festiwale filmowe, ale systematyczna współpraca wielu instytucji i jednostek zaangażowanych w branżę filmową. Dzięki prestiżowemu tytułowi teraz zyskują nowe możliwości rozwoju.

Materiały: Urząd Miasta Gdynia

Zapraszamy do wspólnego świętowania uzyskania przez Gdynię tytułu Miasta Filmu UNESCO. 20 i 21 listopada odbędzie się Gdyński Weekend Filmowy. Przez dwa dni w instytucjach i miejscach związanych z filmem odbywać się będą wydarzenia i atrakcje dostępne dla wszystkich zainteresowanych.

W dniach 20-21 listopada bilety na wszystkie seanse w Gdyńskim Centrum Filmowym i Klubie filmowym  w cenie 6 zł.

PROGRAM WEEKENDU FILMOWEGO

20 listopada / sobota

10:00, Gdyńskie Centrum Filmowe, sala Warszawa

BAJKA W CENTRUM: zestaw bajek dla dzieci w wieku 4-9 lat (Żubr Pompik, Przedszkolaki, Agatka i inne)mówiący o tymjak dobrze spędza się czas z drugim człowiekiem (albo misiem) oraz warsztat z mindfulness dla uczestników projekcji

10:10, Gdyńskie Centrum Filmowe, sala Goplana

„Ucieczka na Srebrny Glob” reż. Kuba Mikurda –  film oraz spotkanie z reżyserem zarejestrowane podczas Millenium Doc Against Gravity w Gdyni

10:15, Gdyńskie Centrum Filmowe, sala Morskie Oko

GDYŃSKA SZKOŁA FILMOWA ZAPRASZA: „Casting” reż. Katarzyna Iskra, „Jestem tutaj” reż. Agata Minowska, „Na Strajk!” reż. Stanisław Horodecki, „TAK.BLISKO” reż. Marek Głuszczak

12:30, Gdyńskie Centrum Filmowe, sala Morskie Oko

PREZENTACJA MAJ FILM Produkcja Filmowa:

„Face-off” reż. Łukasz Ostalski

„Cheerleaderki” reż. Sławomir Witek

12:45, Gdyńskie Centrum Filmowe, sala Goplana

SZTUKA W CENTRUM: Art Beats. Galeria Uffizi we Florencji podróż w głąb renesansu

13:00, Gdyńskie Centrum Filmowe, sala Warszawa

 „Bo we mnie jest seks” reż. Katarzyna Klimkiewicz – film oraz spotkanie na żywo z reżyserką filmu

14:00, Gdyńskie Centrum Filmowe, sala Morskie Oko

GDYŃSKA SZKOŁA FILMOWA ZAPRASZA: „Matka”, reż. Łukasz Ostalski, „Dzień Babci” reż. Miłosz Sakowski, „Olena” reż. Elżbieta Benkowska, „Koniec widzenia” reż. Grzegorz Mołda,

10:00 – 16:00 Galeria Gdyńskiego Centrum Filmowego

Projekty filmowe z Hamulcem Bezpieczeństwa. Spotkania i krótkie filmy z Kina Letniego w Orłowie i Dni Krytyki Filmowej

Wstęp wolny

11:00 – 13:00 Galeria Gdyńskiego Centrum Filmowego

Warsztaty animacji poklatkowej z Hamulcem Bezpieczeństwa dla dzieci w wieku 8-14 lat.

Obowiązują zapisy: formularz dostępny na stronie: WWW.dnikrytyki.pl

Wstęp wolny

21 listopada / niedziela

14:00-16:00 / warsztaty w Gdyńskim Centrum Filmowym

Dom Filmowy zaprasza nastolatków nakręconych na robienie filmów na warsztaty w Gdyńskim Centrum Filmowym. Pod profesjonalnym okiem Kryspina Pluty i Pauliny Pohl, weźmiecie udział w zajęciach, na których zaaranżujemy proste studio filmowe, weźmiemy kamerę w dłoń i nauczymy się „mówić językiem filmu”. Spróbujecie swoich sił jako redaktorzy, operatorzy kamery, dźwiękowcy czy klapserzy i na chwilę staniecie się prawdziwą ekipą filmową.

Udział w warsztatach jest bezpłatny

WIEK UCZESTNIKÓW: 12-14 lat

GDZIE: Gdyńskie Centrum Filmowe (1 piętro)

Liczba miejsc ograniczona: max 10 osób

Obowiązują zapisy: warsztaty@domfilmowy.com, 793 433 767

Dom Filmowy powstał z miłości do kina i marzeń o mądrej i świadomej pracy z młodzieżą. Naszą misją jest towarzyszenie młodym ludziom w odnajdywaniu własnego głosu, by mogli opowiedzieć swoje historie za pomocą filmu i mieć wpływ na pozytywne zmiany w ich życiu, społeczności i świecie. Działając jako organizacja pozarządowa, Dom Filmowy realizuje kulturalno-edukacyjne projekty – warsztaty, spotkania, dyskusje, których głównym celem jest wspieranie młodzieży poprzez dawanie im przestrzeni do spotkania i wspólnego tworzenia. W trakcie zajęć, tworząca ekipę filmową młodzież, pracuje przy realizacji własnych produkcji: pod opieką prowadzących pisze scenariusze, przygotowuje plan filmowy, posługując się profesjonalnym sprzętem realizuje zdjęcia oraz montuje całość nagranego materiału. W skład zespołu Domu Filmowego wchodzą filmowcy, którzy mają również wykształcenie i praktykę pedagogiczną, psychologowie i animatorzy kultury. Przez ostatnie 9 lat zorganizowaliśmy tysiące godzin zajęć filmowych z młodzieżą, których efektem jest powstanie kilkuset krótkich filmów.

10.00-11.00, 11.30-12.30, 13.00-14.00

Gdyńskie Centrum Animacji

„Zostań gwiazdą kina” –  warsztaty aktorsko – filmowe  

Kto nie chciałby choć raz być gwiazdą filmową. Taką okazję będą miały dzieci uczestniczące w warsztatach aktorsko –filmowych. Będzie można poznać kilka aktorskich ćwiczeń, przygotować scenki i zagrać, jak na planie filmowym.  

Do udziału zapraszamy dzieci w wieku 6-8 lat oraz przedszkolaki z rodzicami.

10.00-11.00, 11.30-12.30, 13.00-14.00

Gdyńskie Centrum Animacji

„Opowiedz własną historię” – pisanie scenariuszy 

Podczas warsztatów młodzi filmowcy poznają krótką historię animacji, sposób jej powstawania, a także nauczą się jak napisać scenariusz. Filmowcy amatorzy wykonają własnoręcznie scenopisy, a na koniec zaanimują wymyśloną przez siebie historię. 

Do udziału zapraszamy dzieci w wieku 8-12 lat oraz przedszkolaki z rodzicami. 

10.00-11.00, 11.30-12.30, 13.00-14.00

Gdyńskie Centrum Animacji

„Jak to się kręci” – warsztat animacji poklatkowej 

Warsztaty animacji poklatkowej to doskonała okazja, aby zdobyć wiedzę na temat tego jak tworzy się filmy animowane. Podczas warsztatów uczestnicy stworzą bohatera, aby tchnąć w niego życie wprawiając go w ruch. Każde z dzieci stworzy własną, krótką historię.  

Do udziału zapraszamy dzieci w wieku 6-8 lat oraz przedszkolaki z rodzicami. 

Każdy warsztat trwa 1h. Warsztaty odbywają się równolegle w godzinach 10.00-11.00, 11.30-12.30, 13.00-14.00.

Na warsztaty obowiązują zapisy, każda z grup ma max 10 osób. 

Zapisy kierować pod adres mailowy: dziendobry@gca.edu.pl lub pod nr tel. 505 552 356 Zajęcia odbywać się będą w Gdyńskim Centrum Animacji przy ul. Gołębiej 11, w Gdyni (dawny Zespół Szkół Technicznych im. Kwiatkowskiego).

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.