Już po raz piąty Słupsk stanie się areną jednego z największych wydarzeń kulturalnych nadchodzących dni. Mowa oczywiście o V Słupskim Festiwalu Historycznym organizowanym przez Instytut Historii i Politologii Akademii Pomorskiej, Koło Historyków Akademii Pomorskiej, we współpracy z Gminą Kobylnica. Od naukowców i pasjonatów, po rodziny z najmłodszymi odkrywcami przeszłości, każdy znajdzie tu coś dla siebie ! 9 – 11 maja 2019 r. !

Tegorocznej edycji SFH przyświecają słowa słynnego działacza patriotycznego i społecznika – ks. Bolesława Domańskiego: „Lud polski się nie da ! Nie da !” Stanowi to nawiązanie do trudów włożonych przez liczne pokolenia Polaków działających na rzecz utrzymania polskości na ziemiach Pomorza. Jest to zatem kontynuacja obchodów 100. rocznicy odzyskania przez Polskę niepodległości. Oczywiście nie zabraknie historii Słowian, plemion pomorskich, w tym Kaszubów, Pomorzan  i innych grup etnicznych zamieszkujących nasz region. Organizatorzy festiwalu podejmą bowiem trud opowiedzenia historii Pomorza- naszej małej ojczyzny – od czasów dawnych, aż do współczesności.

Czytaj także: I Słupski Festiwal Historyczny za nami >>

Jak co roku, impreza odbywać się będzie przez trzy dni, podzielona na części tematyczne dostosowane dla zróżnicowanej grupy odbiorców. Uroczyste rozpoczęcie festiwalu nastąpi 9 maja. Pierwszy dzień przebiegać będzie pod znakiem konferencji naukowej o znamiennej tematyce: „Słupsk. Od średniowiecza do współczesności. Przegląd stanu badań.” Obfitować będzie ona w interesujące odczyty i wykłady ekspertów z dziedziny historii. Ambitny cel popularyzowania historii, szczególnie tej regionalnej, kontynuowany będzie również następnego dnia – 10 maja. To wówczas rozpocznie się część edukacyjno-dydaktyczna, w sposób szczególny adresowana do uczniów szkół. Prezentacje, pokazy oraz pasjonujące debaty pozwolą zgłębić tajniki historii wszystkim zainteresowanym. Pouczające wystawy tematyczne oraz prezentacje multimedialne uzupełnią tak przekazywaną wiedzę najmłodszym. Dreszcz emocji zapewnią uczestnikom quizy historyczne oraz konkursy z nagrodami.

Nie zabraknie zatem ani historii sięgających średniowiecza, ani tych bliższych współczesności – okresu napoleońskiego czy burzliwego XX w. Pasjonaci doznań kulinarnych będą mieli możliwość skosztowania potraw kuchni pomorskiej i kaszubskiej przygotowanych przez uczniów Zespołu Szkół Ponadgimnazjalnych nr 1 im. Noblistów Polskich w Słupsku. Wszyscy odwiedzający będą mogli skorzystać z szansy zapoznania się z działaniem podziemnej drukarni przygotowanej przez Instytut Pamięci Narodowej. Szczególnie ciekawa wydaje się być wystawy przygotowane przez: Instytut Historii Kolei w Słupsku, Archiwum Państwowe w Koszalinie oddział w Słupsku.

Nie zabraknie również elementu charakterystycznego dla SFH – żywej historii na wyciągnięcie ręki – rekwizyty oraz organizatorzy przebrani w stroje z epoki towarzyszyć będą nam przez cały dzień !

Trzeci dzień – 11 maja – odbędzie się przy Centrum Kultury i Promocji Gminy Kobylnica. Ta część festiwalu przybierze formę rodzinnego festynu. Uczestnicy zostaną przeniesieni w realia średniowiecznej wioski za sprawą grupy rekonstrukcyjnej „Wilce”, która zaprezentuje obozowisko oraz kuchnię z okresu wczesnośredniowiecznego. „Rycerstwo Ziemi Słupskiej”- kolejna z grup, przedstawi nam rynsztunek i uzbrojenie europejskiego rycerstwa. Pył bitewny nie zdąży jednak opaść, gdyż pojawi się Regiment Kaszubski Króla Jegomości Jana III Sobieskiego – rekonstrukcja historycznego oddziału, który w 1683 roku został utworzony przez siostrę Króla Jana III Sobieskiego, Katarzynę Radziwiłłównę, starościnę człuchowską, która chciała wesprzeć brata w wyprawie przeciwko Turkom oblegającym Wiedeń. Za swoje pieniądze i z pomocą Andrzeja Grabowskiego wyposażyła i wyszkoliła 200-osobowy oddział składający się głównie z Kaszubów z okolic Lipnicy koło Bytowa. Po wyszkoleniu oddział wyruszył z Brzeźna Szlacheckiego na Odsiecz Wiedniowi. Oczywiście nie zabraknie pokazów walk rycerskich, wystrzałów z armaty czy średniowiecznego obozowiska i warsztatów rękodzielniczych. O atmosferę zadbają również zespoły muzyczne – „Zgagafari i Żywiołak”, a także inni twórcy. Najmłodsi będą mogli wziąć udział w konkursach historycznych oraz licznych grach i zabawach.  Liczba przygotowanych atrakcji oraz rozpiętość tematyczna wykładów i odczytów jest gwarancją na to, iż każdy, kto zdecyduje się przybyć na to wydarzenie, znajdzie tu coś dla siebie! Piknik rozpocznie się o 14:00 i trwać będzie do godz. 20:00.

Świetna zabawa w historycznym klimacie oraz wspaniała lekcja żywej historii to definicja V Słupskiego Festiwalu Historycznego ! 9 – 11 maja 2019 r. ! Zapraszamy w podróż do przeszłości. Nie może Was zabraknąć!

__________________

Dominik Witek, Koło Naukowe Historyków Akademii Pomorskiej

Link do wydarzenia na facebooku V Słupskiego Festiwalu Historycznego oraz strony internetowej:

https://www.facebook.com/events/636159976823710/

https://www.slupskifestiwalhistoryczny.info/

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.