fot. gk: Wiatrak z 1863 r. miał być zrekonstruowany w Czystej

Maleją szanse na budowę skansenu kaszubskiego w Czystej koło Słupska, który miał być filią Muzeum Wsi Słowińskiej w Klukach.  Urząd Marszałkowski nie ma pieniędzy na tę inwestycję. Na początek potrzeba 7 mln zł.

fot. portalpomorza.pl: Wiatrak z 1863 r. podczas rozbiórki w Kowalewiczkach. Na zdjęciu młynarz F. Sikorski


Skansen w Czystej miał być otwarty do 2015 roku. Autorzy projektu liczyli na wsparcie Unii Europejskiej i Urzędu Marszałkowskiego. Od dziesięciu lat etnografowie gromadzili w Klukach  rozebrane zabytkowe obiekty, przeznaczone dla skansenu w Czystej. Jednak szanse na jego budowę maleją. Z Urzędu Marszałkowskiego docierają coraz głośniejsze opinie, że Muzeum Pomorza Środkowego powinno skupić się na rozwoju skansenów w Klukach i Swołowie. Projekt „Ochrona krajobrazu kulturowego Ziemi Słowińskiej”, który MPŚ złożyło do Regionalnego Programu Operacyjnego,  trafił jedynie na listę rezerwową.

Czysta miała się stać kolejną atrakcją turystyczną, a formalnie byłaby filią skansenu w Klukach, prezentującą typową słowińską (kaszubską) wieś rolniczą. Własnością Muzeum Pomorza Środkowego jest już zagroda kowala z chałupą i kuźnią w tej wsi.  Muzealnicy chcieli odbudować cztery pełne zagrody chłopów zajmujących się rolnictwem. Muzeum kupiło ziemię i 14 obiektów budowlanych z terenu słowińskiego, które czekają na rekonstrukcję – wśród nich unikatowy wiatrak-paltrak z 1863 r., który stał w Kowalewiczach koło Darłowa. Henryk Soja, kierownik oddziału muzeum w Klukach mówi, że na przygotowanie  zaplanowanych 19 obiektów, w tym budynków rolniczych, folwarku i wiatraka w skansenie w Czystej, potrzeba co najmniej 7-10  mln zł.

1 KOMENTARZ

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.