fot. Wikimedia

Władze Gdańska i Samorządu Województwa Pomorskiego odrzucają propozycję premiera dotyczącą Europejskiego Centrum Solidarności. Pełniąca obowiązki prezydenta miasta Aleksandra Dulkiewicz i marszałek Mieczysław Struk przesłali Wiceprezesowi Rady Ministrów Piotrowi Glińskiemu pismo, w którym wspólnie odnoszą się do propozycji złożonej przez niego  na spotkaniu 29 stycznia.

fot. Wikimedia

Przypomnijmy: Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego zmniejszyło dotację na działalność ECS z siedmiu do czterech milionów złotych. Minister Jarosław Sellin zapowiedział, że konieczne są zmiany w funkcjonowaniu instytucji, by dotacja wróciła w wyższej kwocie. Chodziło m.in. o możliwość powoływania przez ministerstwo wicedyrektora oraz utworzenie nowego działu im. Anny Walentynowicz, w którym pracowałby kilkuosobowy zespół. Od tego rząd PiS uzależnił zwiększenie dotacji.

Samorządowcy mówią wprost, że jest to próba odebrania im wpływu na działalność instytucji. – Nie możemy dopuścić do tego, by Europejskie Centrum Solidarności podzielił los Muzeum II Wojny Światowej. Najbardziej zależy mi na tym, by ECS nadal było miejscem pamięci o historii pokojowej rewolucji solidarności, ale przede wszystkim przekładania solidarności na język współczesności i wyzwań dzisiejszego świata – komentuje propozycję Aleksandra Dulkiewicz, pełniąca obowiązki prezydenta Gdańska.

– Rzecz nie w pieniądzach, ale w próbach absolutnie niezgodnej z prawem zmiany statutu ECS ze strony Ministerstwa Kultury. Z taką sytuacją nie zetknęliśmy się w Polsce nigdy wcześniej, a przynajmniej nie po roku 1989 – dodaje marszałek Mieczysław Struk.

Podobną opinię wyraziła Rada ECS, która 2 lutego odrzuciła propozycje ministerstwa kultury. Na 9 członków rady 8 głosowało za przyjęciem uchwały, jedna osoba wstrzymała się od głosu. – Traktujemy tę propozycję jako niezgodną z prawem i tak naprawdę próbę przejęcia ECS przez środowisko PiS-u – tłumaczył Bogdan Borusewicz.

W związku z cofnięciem dotacji przez MKiDN zorganizowane zostały dwie publiczne zbiórki na rzecz ECS. Internauci w zaledwie 30 godzin zebrali 3 mln zł, natomiast na subkonto utworzone przez ECS wpłynęło do tej pory ponad 3,3 mln zł i kwota ta wciąż rośnie. Przekazanie pieniędzy na rzecz placówki zadeklarowali również prezydenci innych miast, a także marszałkowie województw.

Wczoraj (12 lutego) Aleksandra Dulkiewicz i Mieczysław Struk przesłali premierowi Glińskiemu wspólne stanowisko, w którym informują, że nie przyjmą jego propozycji.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.