fot. Dominik Paszliński/www.gdansk.pl

Do 15 listopada trwa rejestracja szkół do V edycji ogólnopolskiego konkursu historycznego „Olimpiada Solidarności. Dwie dekady historii (1970 – 1990)”. Na zwycięzców czekają indeksy na czołowe uczelnie wyższe w Polsce, roczne stypendia naukowe i bony na wybrane przez nich publikacje IPN. Nagrody trafią też do nauczycieli przygotowujących uczniów na olimpiadę.

fot. Dominik Paszliński/www.gdansk.pl

– Celem konkursu jest pogłębienie wiedzy historycznej młodzieży szkół ponadgimnazjalnych, obejmującej okres historii Polski na tle historii Europy i świata lat 1970-1990 – mówi Danuta Kobzdej, prezes Fundacji Centrum Solidarności, organizatora konkursu. – Od pierwszej edycji Olimpiadzie przyświeca hasło „Historia tak, polityka nie”. Na etap szkolny komisja konkursowa przygotowuje zestaw pytań podstawowych, na które odpowiedź powinien znać każdy kto kończy szkołę średnią i wkracza w dorosłe życie. Zachęcam nauczycieli do skorzystania z możliwości sprawdzenia wiedzy swoich uczniów na temat wydarzeń, ludzi i miejsc, które odegrały ważną rolę w dochodzeniu Polaków do wolności.

Rok temu w konkursie wzięło udział ponad 3 tysiące uczniów klas drugich liceum i trzecich technikum z 530 szkół z całego kraju. W organizacji konkursu na etapie wojewódzkim organizatorom pomagają jednostki samorządowe 16 województw Polski. Ambasadorem V edycji  został zespół Fisz Emade i to oni zagrają dla laureatów podczas finału, który odbędzie się w czerwcu 2018 roku w Katowicach!

Zanim to nastąpi przed finałem grupa 48 finalistów przyjeżdża do Gdańska na 3-dniową wizytę studyjną, podczas której młodzież bierze udział m.in. w warsztatach tworzenia krótkich form filmowych, autoprezentacji oraz zwiedza Gdańsk szlakiem historycznym. Nabyte umiejętności wykorzystają podczas egzaminu finałowego, do którego przystąpią już jako drużyna wojewódzka.

Jak wspominają olimpiadę zeszłoroczni laureaci?

– Olimpiada Solidarności dała mi coś, czego nie dała mi żadna inna olimpiada – mówi Michał Zajda, reprezentant drużyny z województwa małopolskiego, która zajęła II miejsce w konkursie. – Nauczyła radzić sobie z wystąpieniami publicznymi oraz, a może i przed wszystkim, Olimpiada to ludzie, z którymi zawiązałem znajomości i wspomnienia, które pozostaną na całe życie.

Opiekunowie laureatów I miejsca również zostaną uhonorowani nagrodą pieniężną oraz publikacjami książkowymi.

Formularz rejestracyjny do konkursu dostępny jest na stronie organizatorów.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.