fot. mopr.slupsk.pl

Miejski Ośrodek Pomocy Rodzinie rozpoczyna akcję poszukiwania kandydatów chcących prowadzić rodziny zastępcze. Osoba, która taką rodzinę założy może zarabiać nawet 3 tys zł miesięcznie. W Słupsku rodzin zastępczych jest wciąż za mało.

fot. mopr.slupsk.pl
fot. mopr.slupsk.pl

Rodzina zastępcza jest formą opieki dla tych dzieci, które nie mogą przebywać w rodzinie biologicznej z uwagi na panująca w niej sytuację kryzysową. O fakcie odebrania dziecka ich rodzicom decyduje sąd, który wydaje postanowienie o umieszczeniu dziecka w rodzinie zastępczej. Do takiej rodziny także trafiają dzieci ze szpitali, w których zostają pozostawione przez ich matki.

Dzieci w rodzinie zastępczej pozostają do momentu uregulowania ich sytuacji prawnej: wracają do rodziców naturalnych lub idą do rodzin adopcyjnych. Rodziny zastępcze działają w ramach Ustawy o wspieraniu rodziny i systemie pieczy zastępczej.

Dlaczego rodzina zastępcza ?
– Rodzina zastępcza stwarza warunki najbardziej zbliżone do tych panujących w naturalnych rodzinach.
– W przeciwieństwie do placówek, w rodzinie zastępczej może przebywać kilkoro dzieci. Rodzic zastępczy może w pełni skoncentrować się na indywidualnych potrzebach dziecka tych uczuciowych, materialnych i zdrowotnych.

Problem w Słupsku:
W Słupsku w ramach podpisanej umowy z MOPR działa 8 rodzin zastępczych, w których przebywa 30 dzieci. Aby zaspokoić potrzeby zapewnienia dzieciom jak najbardziej naturalnego środowiska w procesie ich wychowania, potrzebne jest co najmniej utworzenie kolejnych 8 rodzin zastępczych.

Kto może zostać rodzicem zastępczym i prowadzić taką rodzinę ?
Poza warunkami zdrowotnymi potwierdzonymi zaświadczeniami lekarskimi, muszą to być m.in.: osoby niekarane, osoby które nie są i nie były pozbawione władzy rodzicielskiej, władza rodzicielska nie jest im ograniczona ani zawieszona, przebywają na terytorium kraju.
Rodzinę zastępczą mogą stworzyć małżonkowie lub osoba nie pozostająca w związku małżeńskim.

Warunki materialne.
Osoba prowadząca zawodową rodzinę zastępczą, otrzymuje wynagrodzenie w wysokości 3 tys. zł brutto miesięcznie. Dodatkowo na każde dziecko przebywające w rodzinie wypłacane jest 1000 zł netto.

Co należy zrobić aby prowadzić rodzinę zastępczą?
– Zgłosić kandydaturę do Miejskiego Ośrodka Pomocy Rodzinie w Słupsku, przy ul. Słonecznej 15d.
– Kandydat musi spełniać wszystkie warunki zawarte w ustawie, musi także przejść specjalistyczne szkolenie, które prowadzone będzie także w MOPR.
– Przejście procedury rekrutacyjnej i szkoleniowej kończy się podpisaniem umowy na prowadzenie rodziny zastępczej.

Przez cały okres umowy, MOPR w Słupsku prowadzi nadzór merytoryczny nad rodziną zastępczą oraz realizuje różnorodne formy jej wsparcia.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.