mat. prasowe

Projekt badawczy „Uzupełniając Kolberga: dokumentacja autentycznych grup kolędniczych Kaszub” realizowany przez ponad rok przez Oddział Etnografii Muzeum Narodowego w Gdańsku dobiega końca.

mat. prasowe
mat. prasowe

W czasie spotkania podsumowującego projekt, które odbędzie się 13 grudnia w Oddziale Etnografii Muzeum Narodowego w Gdańsku (Spichlerz Opacki) można będzie obejrzeć cztery prezentacje multimedialne dokumentujące terenowe badania zwyczajów kolędniczych w gminie Sierakowice. Zapraszamy także na premierę filmu dokumentalnego o kolędnikach z Tuchlinka na Kaszubach „A wczora z wieczora”, wyprodukowanego przez Muzeum Narodowe w Gdańsku / Oddział Etnografii. Spotkanie zakończy występ bohaterów filmu – grupy kolędniczej „Gwiezdka” z Tuchlinka.

Przez cały rok 2014 Oddział Etnografii Muzeum Narodowego w Gdańsku realizował projekt badawczy „Uzupełniając Kolberga: dokumentacja autentycznych grup kolędniczych Kaszub”. Realizacja tego przedsięwzięcia była możliwa dzięki wsparciu finansowemu ze strony Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego, który w 200. rocznicę urodzin Oskara Kolberga – folklorysty, etnografa, muzyka i wnikliwego badacza – utworzył program Kolberg 2014 – Promesa. Dzięki temu wsparciu możliwe stało się przeprowadzenie etnograficznych badań terenowych, które pozwoliły na zebranie informacji i utrwalenie na różnorodnych nośnikach obrzędu kolędowania przez kaszubskie, autentyczne i niesformalizowane grupy kolędnicze Gwiezdek. Autentyczne, czyli takie, które każdego roku wraz z rozpoczynającym się adwentem, organizują się samoistnie i oddolnie (bez opieki i wsparcia regionalistów, nauczycieli etc.), by przygotować i przeprowadzić w kilku sąsiednich wioskach kolędniczy obchód. Do dzisiaj takie grupy dość powszechnie można spotkać na Kaszubach, między innymi w okolicach Sierakowic, Kartuz, Kościerzyny, Wejherowa i Pucka.

Szczególnie ciekawe, autentyczne i żywiołowe pięć grup działa w gminie Sierakowice, stąd też właśnie tam etnografowie z Muzeum Narodowego w Gdańsku przeprowadzili badania dotyczące kolędniczych tradycji. Pomiędzy 25 maja a 7 czerwca 2014 roku dwóch etnografów z Muzeum Narodowego w Gdańsku, wspartych przez czwórkę studentów etnologii UG, przeprowadziło około 200 wywiadów z mieszkańcami tej gminy. Zebrano bogaty materiał fotograficzny i fonograficzny, dokumentujący miejscowe tradycje kolędnicze. Najtrudniejszym, ale też najistotniejszym przedsięwzięciem w ramach całego projektu była realizacja 25-minutowego filmu dokumentalnego pt. A wczora z wieczora. Jego bohaterami jest trzynastu kolędników z Tuchlinka w gminie Sierakowice, którym ekipa filmowa towarzyszyła podczas adwentowych prób i wigilijnego kolędowania. Dzięki kolędnikom, a także ich rodzinom i sąsiadom, stało się możliwe utrwalenie na taśmie filmowej przebiegu tego niezwykłego kaszubskiego obrzędu, za pośrednictwem którego manifestują stosunek i przywiązanie do swojej małej ojczyzny.

Wstęp na spotkanie bezpłatny.

M.Posadzka/Muzeum Narodowe w Gdańsku

1 KOMENTARZ

  1. Może to jest sposób na przetrwanie zwyczaju? 21 grudnia 2007 w żukowskim urzędzie gminy gościła grupa kaszubskich przebierańców, tzw. Gwiôzdka. W gabinecie burmistrza zaprezentowali oni przygotowany program słowno- muzycznym w języku kaszubskim.

    W każdym razie chodzi o dalsze przekazywanie z pokolenia na pokolenie tego starego kaszubskiego zwyczaju.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.