Nagroda Lecha Wałęsy to prestiżowe międzynarodowe wyróżnienie przyznawane osobom, instytucjom oraz ruchom społecznym działającym na rzecz pokoju, solidarności, demokracji, współpracy między narodami i poszanowania praw człowieka. Została ustanowiona w 2008 roku przez prezydenta Lecha Wałęsę w podziękowaniu dla świata za wsparcie, które otrzymał odbierając Pokojową Nagrodę Nobla w 1983 r.
Po raz pierwszy nagroda jest przyznana nie konkretnej osobie, ale całemu wielkiemu ruchowi. Jest to wyraz wsparcia dla tysięcy mieszkańców Ukrainy, którzy mino iż byli brutalnie atakowani i prześladowani, nie dali się złamać.
Jak czytamy w oficjalnym uzasadnieniu decyzji Kapituły „Obywatelski sprzeciw wobec łamania demokracji i ograniczania prawa do samostanowienia, wyrażony przez społeczny ruch nazywany „Euromajdanem”, wyniósł na sztandary uniwersalne wartości wolności i godności ludzkiej, otwierając tym samym drogę do budowy państwa w pełni demokratycznego”.
Jako przedstawiciele ruchu Euromajdan do odbioru Nagrody Lech Wałęsy zostali zaproszeni m.in. Olha Bohomołeć – ukraińska piosenkarka i lekarz, organizatorka pomocy medycznej na Euromajdanie, obecnie doradczyni prezydenta Poroszenki, Dmytro Bułatow – jeden z liderów Automajdanu, obecnie Minister Sportu i Młodzieży w rządzie Arsenija Jaceniuka oraz Dmytro Gnap – dziennikarz relacjonujący Ukrainie i światu wydarzenia na „Euromajdanie”, jeden z założycieli i szefów Hromadske TV.
Nagroda Lecha Wałęsy w obecnym kształcie przyznawana jest po raz ostatni. Od 2015 roku przyznawana będzie Nagroda Solidarności im. Lecha Wałęsy, która powstała z połączenia ustanowionej w 2014 r. Nagrody Solidarności Ministra Spraw Zagranicznych oraz Nagrody Lecha Wałęsy, realizowanej przez Instytut Lecha Wałęsy od 2008 roku.
Uroczystość wręczenia Nagrody Lecha Wałęsy odbędzie się 29 września w Dworze Artusa w Gdańsku.