Fot. Wikipedia
Laureatem tegorocznej Nagrody Lecha Wałęsy został nieformalny ruch społeczny Euromajdan. Nagroda ma stanowić wyraz solidarności i wsparcia dla demokratycznych i europejskich dążeń całego ukraińskiego narodu.
Fot. Wikipedia
Fot. Wikipedia

Nagroda Lecha Wałęsy to prestiżowe międzynarodowe wyróżnienie przyznawane osobom, instytucjom oraz ruchom społecznym działającym na rzecz pokoju, solidarności, demokracji, współpracy między narodami i poszanowania praw człowieka. Została ustanowiona w 2008 roku przez prezydenta Lecha Wałęsę w podziękowaniu dla świata za wsparcie, które otrzymał odbierając Pokojową Nagrodę Nobla w 1983 r.

Po raz pierwszy nagroda jest przyznana nie konkretnej osobie, ale całemu wielkiemu ruchowi. Jest to wyraz wsparcia dla tysięcy mieszkańców Ukrainy, którzy mino iż byli brutalnie atakowani i prześladowani, nie dali się złamać.

Jak czytamy w oficjalnym uzasadnieniu decyzji Kapituły „Obywatelski sprzeciw wobec łamania demokracji i ograniczania prawa do samostanowienia, wyrażony przez społeczny ruch nazywany „Euromajdanem”, wyniósł na sztandary uniwersalne wartości wolności i godności ludzkiej, otwierając tym samym drogę do budowy państwa w pełni demokratycznego”.

Jako przedstawiciele ruchu Euromajdan do odbioru Nagrody Lech Wałęsy zostali zaproszeni m.in. Olha Bohomołeć – ukraińska piosenkarka i lekarz, organizatorka pomocy medycznej na Euromajdanie, obecnie doradczyni prezydenta Poroszenki, Dmytro Bułatow – jeden z liderów Automajdanu, obecnie Minister Sportu i Młodzieży w rządzie Arsenija Jaceniuka oraz Dmytro Gnap – dziennikarz relacjonujący Ukrainie i światu wydarzenia na „Euromajdanie”, jeden z założycieli i szefów Hromadske TV.

Nagroda Lecha Wałęsy w obecnym kształcie przyznawana jest po raz ostatni. Od 2015 roku przyznawana będzie Nagroda Solidarności im. Lecha Wałęsy, która powstała z połączenia ustanowionej w 2014 r. Nagrody Solidarności Ministra Spraw Zagranicznych oraz Nagrody Lecha Wałęsy, realizowanej przez Instytut Lecha Wałęsy od 2008 roku.

Uroczystość wręczenia Nagrody Lecha Wałęsy odbędzie się 29 września w Dworze Artusa w Gdańsku.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.