Na murze oporowym Pomorskiej Kolei Metropolitalnym w pobliżu przystanku PKM Gdańsk Jasień powstaje cykl ściennych obrazów pod hasłem „Solidarni z Ukrainą”, których autorami są studenci Akademii Sztuk Pięknych w Gdańsku. W innych miejscach Gdańska murale pojawiły się spontanicznie.

Około 300-metrowy, wysoki prawie na trzy metry mur, znajdujący się niedaleko przystanku PKM Gdańsk Jasień, już niedługo pokryje się antywojennymi obrazami. To wspólna inicjatywa Samorządu Województwa Pomorskiego i należącej do niego spółki PKM SA oraz Akademii Sztuk Pięknych w Gdańsku. Projekty przygotowuje kilkunastu studentów Akademii Sztuk Pięknych w Gdańsku, pod okiem kierującego Pracownią Malarstwa Ściennego i Witrażu profesora Jacka Zdybla. 

– Mamy szansę wspólnie stworzyć ogromną, antywojenną galerię w przestrzeni publicznej, która stanie się artystycznym manifestem sprzeciwu wobec każdej agresji – mówi Tomasz Konopacki, rzecznik PKM. – Wybraliśmy tę okolicę, bo jest miejscem licznych spacerów. Obok przystanku Jasień, po stronie Trójmiejskiego Parku Krajobrazowego ciągnie się droga, z której korzystają rowerzyści i mieszkańcy okolicznych osiedli. Prace można więc oglądać nie tylko z okien pociągu.  

Pierwszą jest  Tuse Piotra Jaworskiego, absolwent Malarstwa i Grafiki ASP w Gdańsku, którego prace gdańszczanie dobrze znają. Jest autorem m.in. portretu Zbigniewa Wodeckiego we Wrzeszczu czy muralu upamiętniającego Brunona Zwarrę. 

Murale będą powstawały cyklicznie. Organizatorzy akcji deklarują, że są otwarci również na inne pomysły i artystów, którzy chcieliby w ten sposób zamanifestować solidarność z Ukrainą. 

– Czekamy na sygnały – mówi Konopacki. – Można zgłosić się bezpośrednio do nas lub do prof. Zdybla. – Mur jest na tyle duży, że dla każdego znajdzie się miejsce.

PKM SA, właściciel muru, deklaruje, że pokryje koszty farb potrzebnych do realizacji projektu. O dołączeniu do akcji decyduje kolejność zgłoszeń i akceptacja przedstawionego projektu przez przedstawicieli ASP, SWP i PKM. 


W kilku innych miejscach Gdańska już od pierwszych dni wojny zaangażowani artyści wyrażali swój sprzeciw, wśród nich Mariusz Waras, Vasyl Savchenko i inni. Murale pojawiły się na filarach wiaduktu przy ul. Okopowej, na terenie Stoczni Cesarskiej, na elewacjach budynków przy u. Chłopskiej i Grunwaldzkiej.

Materiały: Urząd Marszałkowski Woj. Pomorskiego/Urząd Miasta Gdańska

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.