fot. Frank Vassen/CC/Flickr

W całej Polsce trwa właśnie liczenie bocianów. Spis tego gatunku ptaków odbywa się co dziesięć lat. Czy bocianów nam przybywa dowiemy się już za kilka tygodni.

fot.  Frank Vassen/CC/Flickr
fot. Frank Vassen/CC/Flickr

Bociany można bez problemu wypatrzeć niemal w każdej pomorskiej wiosce. Kto zastanawia się ile gniazduje ich w całym kraju, dowie się tego już za kilka tygodni. W Polsce trwa bowiem spis bocianich par i gniazd.

We wszystkich wsiach, miastach i miasteczkach, a nawet na totalnym odludzi, pojawiają się ornitolodzy wolontariusze, których zadaniem jest policzenie bocianów. Osoby odpowiedzialne za spis muszą najpierw dokładnie opisać i sfotografować miejsce, w którym zlokalizowane jest gniazdo. Podać miejscowość, numer posesji, współrzędne geograficzne, a nawet określić czy gniazdo znajduje się na słupie, domu czy drzewie. Późnej zaczyna się liczenie zarówno dorosłych jak i młodych osobników. Równie ważny jak lornetka jest też wywiad środowiskowy.

– Wiele razy zdarza się, że gdy przyjeżdżamy do miejscowości gdzie jest bocianie gniazdo młode osobniki nie wychylają się z gniazda. Wówczas najlepszym sposobem na zdobycie informacji o bocianach jest wywiad wśród mieszkańców. Oni najczęściej bardzo lubią swoje bociany i wiedzą o nich wszystko – mówi Józef Wysiński z Parku Krajobrazowego Dolina Słupi.

fot. GK
fot. GK

Mieszkańcy wsi Starnice w gminie Dębnica Kaszubska obserwują swoje bociany niemal przez całą dobę. Mieszkańcy wioski poznali nie tylko wszystkie ptasie zwyczaje. Wiedzą też nawet jak bociany wpływają na ich życie.

– W wiosce jest z setka dzieci. Myślę, że to zasłyga nie tylko młodych małżeństw ale także bocianów – mówi Krystyna Kubat, mieszkanka Starnic.

Podczas ogólnopolskiego spisu wolontariusze liczą nie tylko bociany i zajęte gniazda. – Liczymy także nie zasiedlone gniazda. Niewiadomo bowiem, że za rok lub dwa nie pojawią się w nich bociany – tłumaczy Anna Dygulska, wolontariuszka spisująca bociany.

Ostatni spis bocianów przeprowadzony był 10 lat temu. Wówczas gniazdowało w Polsce 52 tysiące bocianich par.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.