Fot. A.Kassolik - Błękitny Patrol

Martwa foka poróżniła Urząd Morski w Słupsku i gminę Ustka. Strony spierały się o to kto ma usunąć martwe zwierzę z plaży. Spór musiał rozstrzygnąć dopiero sąd.

fot. Straż Graniczna:  Foki szare w Mikoszewie // archiwum
fot. Straż Graniczna: Foki szare w Mikoszewie // archiwum

Do tej pory w przypadku znalezienia na plaży jakichkolwiek padłych zwierząt ich sprzątaniem i utylizacją zajmował się Urząd Morski, który następnie kosztami obciążał gminy, na których terenie znajdowały się zwierzęta. Choć przez lata gminy posłusznie płaciły rachunki, czara goryczy przelała się gdy na plaży w pobliżu Ustki morze wyrzuciło martwą fokę. Wójt gminy Ustka zażądała, aby fokę sprzątnął na własny koszt Urząd Morski w Słupsku. Ten jednak odmówił i skierował sprawę do sądu.

– Naszym zdaniem to na samorządzie ciąży obowiązek utylizacji padłych zwierząt. Wszystkie gminy wywiązują się z tego obowiązku z wyjątkiem gminy Ustka – mówi Mirosław Krajewski, z-ca dyr. Urzędu Morskiego w Słupsku.

Zdaniem samorządowców plaże należą do Urzędu Morskiego. Gmina musi się na nich troszczyć jedynie o turystów.

– Martwe zwierzę na plaży nie ma nic wspólnego z obsługą ruchu turystycznego. Dlatego nie chcemy za to płacić. Choć nie są to ogromne pieniądze, bo utylizacja jednego martwego zwierzęcia kosztuje około 300 złotych to chodzi tu przede wszystkim o zasady – wyjaśnia Anna Sobczuk – Jodłowska, wójt gmin Ustka.

Choć zgodnie z prawem obowiązkiem samorządu jest utylizacja padłych bezdomnych zwierząt z terenu gminy, sąd okręgowy w Słupsku stwierdził, że znaleziona na plaży martwa foka wcale nie była bezdomna. Jej domem było morze, tak więc to Urząd Morski musi zapłacić za utylizację ssaka.

– Cieszymy się z korzystnego dla nas wyroku sądu. Radość jest tym większa, że sąd pierwszej instancji przyznał rację Urzędowi Morskiemu. Decyzja drugiej instancji jest już ostateczna – mówi Anna Sobczuk – Jodłowska.

Precedensowa decyzja sądu może wkrótce wywołać lawinę pozwów przeciwko urzędowi morskiemu. Nadmorskie gminy prawdopodobnie nie będą już chciały płacić za utylizację padłych zwierząt, które znaleziono na plaży.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.