mat. prasowy

W dniach 7-11 maja 2014 w Kownie na Litwie odbył się 4. Międzynarodowy Festiwal Teatrów Jednego Aktora MONOBALTIJA (International One-Actor Theatre Festival MONOBALTIJA). Pierwsza jego edycja miała miejsce w 2009 roku i od tamtego czasu Festiwal odbywa się co 2 lata w Teatrze Kameralnym w samym sercu Kowna.

mat.  prasowy
mat. prasowy

W tym roku w Festiwalu wzięło udział 12 monodramistów, w tym, tylko dwie kobiety. Wśród nich reprezentantka Polski (i Teatru Rondo) Wioleta Komar oraz Gabrielle Neuhaus z Tel Avivu (Izrael). Ponadto w programie znaleźli się reprezentanci Litwy, Rosji, Białorusi, Ukrainy, Finlandii, Armenii oraz Wielkiej Brytanii.

Festiwal był wyjątkowo zróżnicowany albowiem wśród jednoosobowych propozycji znalazły się zarówno spektakle teatru ruchu, tańca, formy wizualne, teatr lalkowy, wreszcie dramatyczny.

Tegoroczny Festiwal był spotkaniem szczególnym – wyjątkowo nie miał on charakteru konkursu, bowiem był poświęcony pamięci Stanislavasa Rubinovasa, zmarłego jesienią 2013 roku aktora, śpiewaka operowego, reżysera, a także założyciela i wieloletniego dyrektora Teatru Kameralnego w Kownie. Z uwagi na ten szczególny charakter organizatorzy wyjątkowo odeszli od formuły konkursu na rzecz spotkania i wymiany doświadczeń… ale jak się okazało Jury zastąpiła publiczność, która przyznała swoją nagrodę (jedyną podczas Festiwalu) Wiolecie Komar za wzruszający i wielokrotnie już nagradzany na międzynarodowych festiwalach spektakl DIVA wg tekstu Magdaleny Gauer i w reżyserii Stanisława Miedziewskiego. Spektakl prezentowany był w języku angielskim, w tłumaczeniu Caryl Swift (organizatorzy zadbali o symultaniczne tłumaczenie na język litewski w postaci napisów).

W tegorocznym Festiwalu uczestniczyło wyjątkowo wielu obserwatorów i krytyków teatralnych z Litwy, Rosji, Polski, Estonii, Izraela; a także dyrektorzy innych międzynarodowych festiwali. Znakomity spektakl DIVA spodobał się tak bardzo, że Wioleta Komar otrzymała kolejne zaproszenia. Już jesienią 2014 roku DIVA pojedzie na kolejne Festiwale, m.in. do Wilna i Niemiec.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.