fot. sxc.hu

W Słupsku potwierdzono kolejne dwa przypadki zachorowania na świńską grypę. Oznacza to, że na Pomorzu wirus AH1N1 wykryto  już u sześciu osób. Wczoraj w Słupsku zmarł jeden z chorych. Tymczasem prezydent Słupska apeluje, by szczepić się przeciwko grypie.

fot. sxc.hu

W Słupskim szpitalu przebywa kolejnych dwóch pacjentów, u których stwierdzono wirus AH1N1. Łącznie na świńską grypą zachorowało już sześć osób, z tego cztery w okolicach Słupska. Wczoraj zmarł pacjent, u którego wykryto chorobę zaledwie tydzień temu. Jeden z chorych pochodzi z Kruszyny koło Kwakowa. Mieszkańcy obu podsłupskich wsi domagają się od wójta gminy Kobylnica decyzji o przyspieszeniu ferii zimowych i zamknięciu szkoły. – W obu miejscowościach wybuchła panika – mówi jeden z mieszkańców tej okolicy. – Rodzice nie chcą posyłać dzieci na dwór i do szkoły w obawie przed zarażeniem.

Jak można uchronić się przed zarażeniem grypą? Przede wszystkim myć ręce, unikać kontaktu z chorymi oraz nie dotykać powierzchni, które mogły mieć kontakt z wirusem , np. wydzieliną chorego. Lekarze przestrzegają, aby nie bagatelizować przeziębień, czy też grypy, a z podejrzanymi objawami niezwłocznie zgłaszać się do przychodni. Epidemiolodzy alarmują – kto nie chce zachorować, powinien się jak najszybciej zaszczepić. Szczepionka, która dostępna jest w aptekach, zawiera trzy składniki, dzięki czemu zabezpiecza również przed wirusem AH1N1. Przede wszystkim zaszczepić się powinny osoby z grupy ryzyka – dzieci do lat sześciu oraz personel służby zdrowia.

fot. archiwum


W związku ze stwierdzonymi w Słupsku przypadkami zakażenia wirusem AH1N1 prezydent Słupska apeluje, aby w okresie zwiększonej liczby zachorowań na grypę stosować się do zaleceń Państwowej Inspekcji Sanitarnej i nie lekceważyć charakterystycznych dla tej choroby objawów. W przypadku gorączki, bólu głowy, czy bólu mięśniowo – stawowego powinniśmy pozostać w domu i unikać dużych skupisk ludności. W razie nasilenia objawów należy skontaktować się z lekarzem pierwszego kontaktu. Co robić aby zmniejszyć ryzyko zachorowania na grypę oraz chronić przed nią innych?

• Zaszczep siebie i swoją rodzinę przeciw grypie, ponadto:
• Przestrzegaj zasad higieny oddychania – w czasie kaszlu i kichania zakrywaj nos i usta
chusteczką jednorazową.
• Poza domem i w podróży zawsze miej przy sobie żel do rąk lub zapas jednorazowych
chusteczek nasyconych roztworem alkoholu, gdyż warunki w podróży rzadko zapewniają
możliwości częstego mycia rąk.
• W środkach transportu zbiorowego unikaj niepotrzebnego dotykania powierzchni
i elementów ich wyposażenia.
• Unikaj bliskiego kontaktu „twarz w twarz” z innymi podróżnymi.
• Unikaj masowych zgromadzeń.
• Zadbaj, aby również twoje dziecko przestrzegało powyższych zaleceń.

Nie lekceważ grypy – chroń siebie i innych. przy wystąpieniu objawów takich jak gorączka, bóle głowy, bóle mięśniowo – stawowe, kaszel, ból gardła zostań w domu, w przypadku nasilenia objawów – zwłaszcza wystąpienia duszności – niezwłocznie skontaktuj się z lekarzem. W Słupsku i Gdańsku u czterech osób stwierdzono wirus świńskiej grypy. Wszyscy chorzy (mężczyźni) są w bardzo ciężkim stanie.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.