Fot. S. Lewandowski / Urząd Marszałkowski

Podczas poniedziałkowej sesji Sejmiku Województwa Pomorskiego, pani Annie Boguckiej-Skowrońskiej i profesorowi Zygmuntowi Szultce zostały wręczone Honorowe Wyróżnienia za Zasługi dla Województwa Pomorskiego. Wnioski o przyznanie wyróżnień powstały z inicjatywy senatora Kazimierza Kleiny.

Fot. S. Lewandowski / Urząd Marszałkowski
Fot. S. Lewandowski / Urząd Marszałkowski

Nagrody otrzymują osoby lub instytucje, które przyczyniają się do rozwoju regionu i jego promocji oraz wpływają w znaczący sposób na życie mieszkańców.

Anna Bogucka – Skowrońska urodziła się 23 lutego 1942 roku w Radomiu. Ukończyła studia prawnicze na Uniwersytecie im. Adama Mickiewicza w Poznaniu. Następnie odbyła aplikację sądową i adwokacką. Od 1970 wykonuje zawód adwokata w Słupsku. Należała do Stronnictwa Demokratycznego. Była członkiem „Solidarności” tworząc struktury związkowe w regionie słupskim. Była internowana w stanie wojennym jako jedyna kobieta w tym regionie. Po zwolnieniu przewodniczyła Ośrodkowi Słupskiego Biskupiego Komitetu Pomocy Osobom Pozbawionym Wolności i Ich Rodzinom, współpracującym z Komitetem Prymasowskim. Brała udział w kilkudziesięciu procesach politycznych, broniąc społecznie takich działaczy opozycji, jak Lech Wałęsa, Zbigniew Romaszewski, Anna Walentynowicz, Bogdan Lis. Po 1989 zasiadła w Senacie I kadencji z ramienia Komitetu Obywatelskiego, II kadencji z ramienia Unii Demokratycznej oraz IV kadencji z ramienia Unii Wolności. Pełniła funkcję sędziego Trybunału Stanu. Będąc senatorem III kadencji, reprezentowała Izbę Wyższą w Krajowej Radzie Sądownictwa. W latach 2002 – 2006 przewodniczyła Radzie Miasta Słupska.

Anna Bogucka – Skowrońska jest osobą cenioną w Słupsku. Jako adwokat i prawnik bezinteresownie udzielała pomocy potrzebującym. Za pracę zawodową i społeczną Pani Anna Bogucka – Skowrońska została wyróżniona m.in. wielką Odznaką Adwokatury Zasłużonym, medalami Zasłużona dla Województwa Słupskiego, Zasłużona dla Miasta Słupska, „Solidarności” oraz Krzyżem Oficerskimi Orderu Odrodzenia Polski, Krzyżem Komandorskim Orderu Odrodzenia Polski, medalami Ministra Sprawiedliwości za działalność „pro bono” i działalność na rzecz niepodległego bytu Państwa Polskiego.

Profesor Zygmunt Szultka studiował na Uniwersytecie im. Mikołaja Kopernika. Dyplom magistra uzyskał w 1967 roku. Za pracę habilitacyjną z 1991 r. „Język polski w Kościele ewangelicko – augsburskim na Pomorzu Zachodnim od XVI do XIX wieku” uzyskał nagrodę Wydziału I PAN oraz I nagrodę im. Andrzeja Frycza Modrzewskiego.

Tytuł naukowy profesora uzyskał w 1996 r., zaś profesora zwyczajnego w 2008 r. Po studiach pracował w Muzeum Stutthof w Sztutowie (1967-1968), redakcji dziennika „Głos Koszaliński” w Koszalinie (1968), Archiwum Państwowym w Koszalinie (1968-1969) i Archiwum Państwowym w Słupsku, na stanowisku kierownika (1969-1975). Przez następne półtora roku był pracownikiem Koszalińskiego Ośrodka Naukowo – Badawczego w Koszalinie, by w 1976 r. roku przejść do stacji naukowej Polskiego Towarzystwa Historycznego w Słupsku. W 1983 r. został zatrudniony w Instytucie PAN w Warszawie, w Pracowni Historii Niemiec i Stosunków Polsko – Niemieckich w Poznaniu. Od 1 kwietnia 2006 pracował w Instytucie Historii i Stosunków Międzynarodowych Uniwersytetu Szczecińskiego. Równolegle z pracą zawodową od 1968 r. prowadził badania naukowe.

Profesor posiada bardzo duży dorobek naukowy wyrażający się około 300 publikacjami. Jest autorem i współautorem 22 prac zwartych, 200 edycji źródłowych, studiów i artykułów w czasopismach i publikacjach zwartych, w tym 16 artykułów w językach kongresowych oraz około 30 recenzji. Od przejścia do Instytutu Historii PAN do chwili obecnej zainteresowania prof. Zygmunta Szultki koncentrują się na czterech problemach: 1.dziejach Pomorza Zachodniego, głównie jego Brandenbursko-Pruskiej części w drugiej połowie XVII i XVIII wieku, 2. historii państwa brandenbursko – pruskiego w tym samym okresie, 3. szeroko pojętej kaszubszczyzny na Pomorzu Zachodnim od reformacji po 1945 rok oraz 4. edycji źródeł historycznych.

Pan prof. dr hab. Zygmunt Szultka jest najwybitniejszym uczniem, później współpracownikiem i kontynuatorem pracy profesora Gerarda Labudy. Przez prof. Gerarda Labudę był uważany za najlepszego znawcę stosunków polsko – niemieckich, a szczególnie najlepszego znawcę dziejów całego Pomorza. Profesor jest najlepszym znawcą archiwów pomorskich rozsianych w Polsce, w Niemczech i w innych krajach Europy.

Profesor Zygmunt Szultka jest bardzo aktywny społecznie. Od bardzo wielu lat zaangażowany w działalność Zrzeszenia Kaszubsko – Pomorskiego. Był wieloletnim prezesem oddziału ZKP w Słupsku i członkiem władz Zarządu Głównego ZKP w Gdańsku, bardzo aktywny działacz Polskiego Towarzystwa Historycznego. Odznaczony został Złotym Krzyżem Zasługi. Posiada wiele odznaczeń honorowych: Zasłużony dla archiwistyki, dla kultury, Odznaka Stolema, Odznaka Glogera. Posiada medal za zasługi dla miasta Słupsk, woj. Słupskiego oraz Nagroda im ks. Bolesława Domańskiego.

Galeria

fot. S. Lewandowski / Urząd Marszałkowski

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.