mat. prasowy

Muzeum Pomorza Środkowego w Słupsku zaprasza 13 grudnia o godz. 12.00 do Zamku Książąt Pomorskich na otwarcie wystawy czasowej prezentującej pokłosie XVI KONKURSU SZTUKI I RĘKODZIEŁA SŁUPSK 2013 r.

mat. prasowy
mat. prasowy

Tegoroczna edycja Konkursu jest powrotem (po 8-letniej przerwie) do tradycji Konkursów Sztuki i Rękodzieła Ludowego Pomorza Środkowego organizowanych przez słupskie muzeum od 1974 roku. Powrót do tego wydarzenia utwierdził organizatorów w przekonaniu, że istnieje duże zapotrzebowanie ze strony twórców, rękodzielników i plastyków z naszego regionu, na możliwość pokazania swojego dorobku artystycznego szerszej publiczności. Ponadto stało się jasne, że twórczość ludowa – nieprofesjonalna wciąż jest żywa i wzbudza zainteresowanie także młodszego pokolenia, które szuka w niej odskoczni od codziennych obowiązków. Tegoroczna edycja wskazała także na duże zainteresowanie współczesnymi nurtami rękodzieła takimi jak decoupage czy makrama.

Obecny, XVI Konkurs Sztuki i Rękodzieła – Słupsk 2013, został rozstrzygnięty 5 listopada 2013 roku. Komisja złożona z etnografów i plastyków pod przewodnictwem Tomasza Siemińskiego etnografa Muzeum Zachodniokaszubskiego w Bytowie dokonała podsumowania oraz oceny przedstawionych prac. W tegorocznej XVI edycji konkursu wzięło udział 117 twórców z naszego regionu przedstawiając blisko 500 prac z dziedziny rzeźby, malarstwa na szkle i płótnie, haftu, plecionkarstwa, ceramiki i tkactwa. Ponadto w konkursie po raz pierwszy pojawiła się kategoria: pamiątka regionalna, która nawiązywać ma do nowopowstałego oddziału Muzeum Kultury Ludowej w Swołowie.

Tegoroczna edycja Konkursu pokazała, że niegasnącym zainteresowaniem wśród twórców cieszy się haft (36 osób), malarstwo sztalugowe (34 osoby) i rzeźba (20 osób). Nieliczną grupę reprezentowały osoby zajmujące się tkactwem (1 osoba), plecionkarstwem (5 osób) czy malarstwem na szkle (4 osoby).

Wystawa adresowana jest do wszystkich, i tych co lubią tworzyć w domowym zaciszu i dla tych , którzy szukają inspiracji do zagospodarowania wolnego czasu.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.