lotos.pl

Spółka LOTOS Petrobaltic rozpoczęła badania poszukiwawcze gazu ziemnego na Morzu Bałtyckim w pobliżu słupskiego wybrzeża. 

lotos.pl
lotos.pl

Statek badawczy „Polar Duke” rozpoczął badania sejsmiczne 3D na obszarze koncesji poszukiwawczo-rozpoznawczej Gaz Południe, która należy do spółki LOTOS Petrobaltic S.A. Na koncesji tej znajdują się akumulacje gazu ziemnego B21 i B16, potwierdzone otworami poszukiwawczymi. Celem badań jest dokładne rozpoznanie tych obiektów, w stopniu pozwalającym na zaplanowanie kolejnych otworów i udokumentowanie zasobów.

– Dzięki tym badaniom zdobędziemy pełniejszą wiedzę na temat potencjalnych zasobów węglowodorów na obszarze naszych koncesji – mówi Marek Brzozowski, dyrektor ds. poszukiwań w LOTOS Petrobalticu.

Jak podkreśla Zbigniew Paszkowicz, szef segmentu poszukiwań i wydobycia Grupy Kapitałowej LOTOS, prezes Zarządu LOTOS Petrobalticu. – To priorytetowy obszar w strategii rozwoju LOTOSU do roku 2015. W ramach programu „Efektywność i Rozwój” głównym obszarem działań spółki LOTOS Petrobaltic będzie Morze Bałtyckie. Chcemy w pełni wykorzystać jego potencjał i zasoby węglowodorów, które znajdują się pod dnem morza w polskiej strefie ekonomicznej.

Po zakończeniu prac na koncesji Gaz Południe statek „Polar Duke” przepłynie na koncesję Gaz Północ, gdzie wykona badania sejsmiczne 3D na gazowych złożach B4 i B6 należących do Baltic Gas – spółki LOTOS Petrobalticu i CalEnergy Resources Poland. Celem badań jest jeszcze dokładniejsze rozpoznanie zasobów tych złóż, co umożliwi wykonanie otworów eksploatacyjnych w optymalnych lokalizacjach. Łączna powierzchnia badań sejsmicznych na koncesjach Gaz Południe i Gaz Północ wynosi 490 km².

Jeszcze w tym roku na zlecenie LOTOS Petrobaltic zostaną przeprowadzone również badania sejsmiczne obiektów perspektywicznych położonych na obszarze koncesji Łeba i Rozewie, oraz Sambia Wschód i Sambia Zachód.  Zakres prac obejmie łącznie 383 km² sejsmiki 3D i 400 km² sejsmiki 2D.

LOTOS Petrobaltic prowadzi także intensywne prace związane z zagospodarowaniem bałtyckiego złoża ropy B8. Pierwsza ropa ma popłynąć z centrum produkcyjnego na tym złożu w roku 2015.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.