Centrum Inicjatyw Obywatelskich już tradycyjnie, na kilkanaście miesięcy przed wyborami samorządowymi, zleciło przeprowadzenie sondażu, którego celem było zbadanie preferencji wyborczych słupszczan. W sondażu słupszczanie odpowiadali na pytania dotyczące oczekiwanych kandydatów z lewicy, gdyby Maciej Kobyliński nie zdecydował się na start w przyszłorocznych wyborach, oraz na oczekiwanego kandydata z Platformy Obywatelskiej. Pytania te wynikają z niejasnych deklaracji płynących z tych dwóch obozów politycznych.

Sondaż został przeprowadzony na 501-osobowej, reprezentatywnej grupie mieszkańców Słupska w dniach 27-31 maja br. przez firmę PBS na zlecenie Centrum Inicjatyw Obywatelskich.
Ankieterzy firmy PBS zapytali o to, kto według respondentów powinien w przyszłorocznych wyborach reprezentować słupską lewicę. Mieli do wyboru pięciu potencjalnych kandydatów: Wojciecha Gajewskiego (radnego), Andrzeja Kaczmarczyka (obecnego wiceprezydenta), Jerzego Mazurka (byłego prezydenta miasta), Andrzeja Obecnego (byłego wiceprezydenta), Pawła Szewczyka (radnego, szefa słupskiego koła SLD).
Nieznacznie we wskazaniach słupszczan wygrał Andrzej Kaczmarczyk – uzyskał on 12,2% głosów. Jerzy Mazurek uzyskał 11,6% wskazań. To ta dwójka wysunęła się znacząco na prowadzenie, uzyskując niemal dwukrotnie więcej głosów, niż pozostała trójka. Paweł Szewczyk uzyskał 5,9% wskazań, Andrzej Obecny 5,2%, a Wojciech Gajewski 4,8%. Aż 29,7% respondentów odpowiedziało na to pytanie „jeszcze nie wiem”, a 16% widziałoby kogoś innego. 7,5% stwierdziło, że nie interesuje się polityką, a 7,1% stwierdziło, że nie interesuje ich lista lewicy.
Również w przypadku kandydata Platformy Obywatelskiej ankieterzy PBS zaproponowali pięć nazwisk: Marka Biernackiego (wiceprzewodniczącego Sejmiku Województwa Pomorskiego), Zbigniewa Konwińskiego (posła), Krzysztofa Sikorskiego (byłego wiceprezydenta), Zdzisława Sołowina (przewodniczącego Rady Miejskiej) oraz Sławomira Ziemianowicza (starostę słupskiego). W przypadku potencjalnych kandydatów Platformy Obywatelskiej słupszczanie wykazali się dużo większym zdecydowaniem. Najlepszy wynik uzyskał Zbigniew Konwiński 35,6% wskazań, ponad trzykrotnie mniej głosów uzyskał drugi Marek Biernacki – 11,2%, na następnych miejscach uplasowali się Sławomir Ziemianowicz – 8,6%, Zdzisław Sołowin – 5,2% oraz Krzysztof Sikorski – 4,5%. W przypadku kandydatów PO o ponad połowę mniej osób nie widziało kogo wskazać – 14,1%, innego kandydata niż zaproponowani przez ankieterów widziałoby 10,3%, a 5,4% stwierdziło, że nie interesuje ich lista PO. 5% odpowiedziało, że nie interesuje się polityką.
W sondażu zadane zostały także pytania dotyczące tego jak zagłosowaliby słupszczanie, gdyby wybory odbywały się w najbliższą niedzielę. Te wyniki zostaną zaprezentowane na konferencji prasowej dnia 6-go czerwca br. o godzinie 10.00 w siedzibie CIO (Sienkiewicza 19, II p.).