www.slupsk.pl

Centrum Inicjatyw Obywatelskich już tradycyjnie, na kilkanaście miesięcy przed wyborami samorządowymi, zleciło przeprowadzenie sondażu, którego celem było zbadanie preferencji wyborczych słupszczan. W sondażu słupszczanie odpowiadali na pytania dotyczące oczekiwanych kandydatów z lewicy, gdyby Maciej Kobyliński nie zdecydował się na start w przyszłorocznych wyborach, oraz na oczekiwanego kandydata z Platformy Obywatelskiej. Pytania te wynikają z niejasnych deklaracji płynących z tych dwóch obozów politycznych.

www.slupsk.pl
www.slupsk.pl

Sondaż został przeprowadzony na 501-osobowej, reprezentatywnej grupie mieszkańców Słupska w dniach 27-31 maja br. przez firmę PBS na zlecenie Centrum Inicjatyw Obywatelskich.

Ankieterzy firmy PBS zapytali o to, kto według respondentów powinien w przyszłorocznych wyborach reprezentować słupską lewicę. Mieli do wyboru pięciu potencjalnych kandydatów: Wojciecha Gajewskiego (radnego), Andrzeja Kaczmarczyka (obecnego wiceprezydenta), Jerzego Mazurka (byłego prezydenta miasta), Andrzeja Obecnego (byłego wiceprezydenta), Pawła Szewczyka (radnego, szefa słupskiego koła SLD).

Nieznacznie we wskazaniach słupszczan wygrał Andrzej Kaczmarczyk – uzyskał on 12,2% głosów. Jerzy Mazurek uzyskał 11,6% wskazań. To ta dwójka wysunęła się znacząco na prowadzenie, uzyskując niemal dwukrotnie więcej głosów, niż pozostała trójka. Paweł Szewczyk uzyskał 5,9% wskazań, Andrzej Obecny 5,2%, a Wojciech Gajewski 4,8%. Aż 29,7% respondentów odpowiedziało na to pytanie „jeszcze nie wiem”, a 16% widziałoby kogoś innego. 7,5% stwierdziło, że nie interesuje się polityką, a 7,1% stwierdziło, że nie interesuje ich lista lewicy.

Również w przypadku kandydata Platformy Obywatelskiej ankieterzy PBS zaproponowali pięć nazwisk: Marka Biernackiego (wiceprzewodniczącego Sejmiku Województwa Pomorskiego), Zbigniewa Konwińskiego (posła), Krzysztofa Sikorskiego (byłego wiceprezydenta), Zdzisława Sołowina (przewodniczącego Rady Miejskiej) oraz Sławomira Ziemianowicza (starostę słupskiego). W przypadku potencjalnych kandydatów Platformy Obywatelskiej słupszczanie wykazali się dużo większym zdecydowaniem. Najlepszy wynik uzyskał Zbigniew Konwiński 35,6% wskazań, ponad trzykrotnie mniej głosów uzyskał drugi Marek Biernacki – 11,2%, na następnych miejscach uplasowali się Sławomir Ziemianowicz – 8,6%, Zdzisław Sołowin – 5,2% oraz Krzysztof Sikorski – 4,5%. W przypadku kandydatów PO o ponad połowę mniej osób nie widziało kogo wskazać – 14,1%, innego kandydata niż zaproponowani przez ankieterów widziałoby 10,3%, a 5,4% stwierdziło, że nie interesuje ich lista PO. 5% odpowiedziało, że nie interesuje się polityką.

W sondażu zadane zostały także pytania dotyczące tego jak zagłosowaliby słupszczanie, gdyby wybory odbywały się w najbliższą niedzielę. Te wyniki zostaną zaprezentowane na konferencji prasowej dnia 6-go czerwca br. o godzinie 10.00 w siedzibie CIO (Sienkiewicza 19, II p.).

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.