fot. GK

W Słupsku rozpoczęła się przeprowadzka szpitala psychiatrycznego do nowych obiektów. Zarówno pacjenci jak i personel szpitala czekali na ten moment od kilkunastu lat. Powstające w Słupsku Centrum Zdrowia Psychicznego to pierwsza tego typu placówka w kraju.

fot. GK
fot. GK

Szpital Psychiatryczny w Słupsku od kilkudziesięciu lat straszy swoim wyglądem. Niestety w jeszcze gorszym stanie jest wnętrze budynku. Strop pierwszego pietra już zaczął się walić pod pacjentami i personelem. Nie zawalił się całkowicie tylko dzięki zrobionym w piwnicy prowizorycznym podporom.

– Warunki w szpitalu są katastrofalne. Walące się stropy, tynki i wszędzie straszna ciasnota – mówi Małgorzata Dajczak, pielęgniarka oddziałowa.

Choć większość personelu szpitala straciła nadzieję, że kiedykolwiek doczeka się przeprowadzki ze zniszczonego budynku. Niemożliwe stało się możliwe. Szpital właśnie rozpoczął przeprowadzkę do równo stuletniego budynku dawnego szpitala wojewódzkiego w Słupsku. Po kapitalnym remoncie to jeden z najokazalszych obiektów służby zdrowia na Pomorzu.

– Docelowo będzie tu 120 łóżek szpitalnych. Będą tu także specjalistyczne przychodnie i oddziały terapii uzależnień. To be zwątpienia będzie placówka na miarę XXI wieku. Myślę też, że najnowocześniejsza w Polsce – wyjaśnia Krzysztof Sikorski, dyr. Centrum Zdrowia Psychicznego w Słupsku.

Przeprowadzka szpitala psychiatrycznego i kilku specjalistycznych przychodni będzie trwała do końca tygodnia.

– Przeniesienie łóżek i sprzętu jest najmniejszym problemem. Najważniejsze jest ciągłe zapewnienia bezpieczeństwa wszystkich pacjentów. Kolejnym problemem jest też fakt, że w czasie kilkudniowej przeprowadzki szpital musi cały czas normalnie funkcjonować i na bieżąco przyjmować pacjentów – mówi Małgorzata Dajczak.

Nowe olbrzymie pomieszczenia zachwyciły cały szpitalny personel. Lekarze i pielęgniarki już obawiają się szoku jakiego doznają przewiezieni tu pacjenci, którzy do tej pory skazani byli przebywanie w małych obskurnych salach.

– Może zdarzyć się, że pacjenci początkowo będą się gubić lub chować w tak dużym obiekcie. Trudno przewidzieć wszystkie reakcje osób chorych psychicznie. Aby zapewnić im jak największe bezpieczeństwo przez pierwsze tygodnie pielęgniarki będą miały dodatkowe dyżury – zapowiada Elżbieta Brzeska, przełożona pielęgniarek.

– To jest tak nowoczesny obiekt, że zarówno pacjenci jak i personel będą mieli komfortowe warunki – dodaje Honorata Jaworska z Centrum Zdrowia Psychicznego w Słupsku.

Kapitalny remont zabytkowego obiektu, w którym zacznie wkrótce funkcjonować Centrum Zdrowia Psychicznego pochłonął 15 milionów złotych. Inwestycje sfinansował Samorząd Województwa Pomorskiego.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.