fot. GK

Mimo skazującego wyroku za prowadzenie samochodu pod wpływem alkoholu, wójt gminy Słupsk nie stracił stanowiska. Podczas sesji Rady Gminy samorządowcy nie zgodzili się na pozbawienie Mariusza Chmiela mandatu.

fot. GK

Sąd rejonowy w Słupsku za jazdę samochodem pod wpływem alkoholu  skazał Mariusza Chmiela na sześć tysięcy złotych grzywny i roczny zakaz prowadzenie pojazdów mechanicznych. Wyrok sądu automatycznie nie pozbawił jednak samorządowca stanowiska wójta. O wygaśnięciu jego mandatu muszą bowiem zdecydować gminni radni. Zwolennicy wójta postanowili jednak, że tak łatwo nie dadzą ze wygraną. Powołując się na niejasne przepisy nie zgodzili się na wygaśnięcie wójta mandatu. Tym samym Mariusz Chmiel nie stracił posady.

– To nie oznacza, że bronimy wójta i podoba nam się że jeździł samochodem pod wpływem alkoholu. Przepisy są niejasne i to nie my powinniśmy decydować o odwołaniu wójta ze stanowiska – mówi Mirosław Klemiato, przewodniczący Rady Gminy Słupsk.

Zwolnicy wójta zasłaniają się nowym kodeksem wyborczym. Zgodnie z nim mandat samorządowca wygasłby, gdyby Mariusz Chmiel został skazany na karę pozbawienia wolności. Kara jedynie grzywny nie pozbawia go więc stanowiska.

Zupełnie inaczej interpretują przepisy przeciwnicy Mariusza Chmiela. Ich zdaniem samorządowiec został wybrany według starego kodeksu wyborczego. Spawa jest więc jasna – za jakikolwiek wyrok skazujący wójt traci posadę.

– Dla nas przepisy wcale nie są niejasne. Wójt został skazany i powinien stracić mandat. Tak samo interpretuje przepisy także państwowa komisja wyborcza – komentuje Jerzy Karaś, radny Gminy Słupsk

W radzie gminy Słupsk opozycja ma niewiele głosów więc za odwołaniem wójta zagłosowało jedynie 2 radnych. Dwóch kolejnych wstrzymało się od głosu. Za pozostawieniem wójta na stanowisku głosowało aż 11 samorządowców. Kontrowersyjnej uchwałę prawdopodobnie uchyli wojewoda pomorski. Zwolnicy wójta zapowiadają już jednak, że gotowi są zaskarżyć decyzje do Naczelnego Sądu Administracyjnego. Mimo wyroku za jazdę po pijanemu wójt Mariusz Chmiel będzie więc spokojnie rządził  gminą przez co najmniej kilka miesięcy.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.