fot. Poczta Polska

Dziś swoje święto mają wszyscy pracownicy poczty. 18 października jest bowiem obchodzony Dzień Poczty Polskiej. 

fot. Poczta Polska

18 października 1558 roku Zygmunt August utworzył Pocztę Królewską jako sformalizowaną instytucję ustanawiając stałe połączenie pocztowe pomiędzy Krakowem a Wenecją przez Wiedeń, za pomocą koni rozstawnych. 18 października jest więc oficjalnym świętem Poczty Polskiej.

Przez te 454 lata poczta przeszła ogromną modernizację. Jest to prężna firma oferująca poza usługami pocztowymi szereg innych takich jak usługi pieniężne, ubezpieczeniowe, bankowe czy kurierskie.

Dziś swoje święto mają wszyscy pracownicy poczty, a wiec również listonosze. Wielka torba, granatowy mundur i czapka to elementy, które ich charakteryzują. W dużych miastach ludzie idący z duchem czasu, przekazujący informacje błyskawicznie przez Internet, zapominają powoli o klasycznych listach czy depeszach. W małych wsiach i miasteczkach listonosz to wciąż ktoś, kto znany jest każdemu, z kim można porozmawiać, posłaniec dobrych i złych wiadomości, wypatrywany w porze renty czy emerytury.

Listonosze dostarczają nam pocztę niezależnie od pogody. Czasami zlani potem, innym razem zziębnięci od przerażającego chłodu. Nosząc ciężkie kilogramy pukają do kolejnych drzwi…

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.