fot. Poczta Polska

Ministerstwo Finansów chce oszczędzić na formie doręczania emerytur i rent. Obecnie ZUS  za przekaz świadczeń społecznych płaci poczcie corocznie 300 mln zł. W przypadku przelewu na konto kwota ta zmalałaby do 30 mln złotych.

Świadczenia społeczne wypłacane z Kasy Rolniczego Ubezpieczenia Społecznego i Zakładu Ubezpieczeń Społecznych w większości docierają przez pocztę, bezpośrednio do rąk odbiorców. Sytuacja ta ma się zmienić, dlatego KRUS oraz ZUS informują już swoich adresatów o planach przelewu świadczeń na konta bankowe, tym samym sugerując o ich zakładaniu, w przypadku jego braku. Wiadomo, że wypłata emerytur i rent najczęściej trafia do osób starszych, które z usług bankowych korzystają rzadko. Duża liczba osób starszych obawia się zmian, woli pieniądze dostawać w dalszym ciągu do ręki, czyli ponad połowa z 7 mln rencistów i emerytów. – Nie namawiamy nikogo na siłę do założenia konta bankowego. Nie będzie tak ani teraz, ani w przyszłości. Nie mamy nawet do tego prawa. My tylko do tego zachęcamy, szukając oszczędności – tłumaczy Stefan Skonieczny, zastępca dyrektora oddziału regionalnego KRUS w Gdańsku.

Prawo nakłada na ZUS i KRUS pokrycie kosztów związanych z wypłatą rent i emerytur, stąd zakłady chcą wprowadzenia specjalnego, bezpłatnego rachunku bankowego stworzonego na ten cel. Zanim jednak renty i emerytury będą wypłacane na konto, jak planuje Ministerstwo Finansów, że stanie się tak w 75 procentach w przeciągu 2-3 lat, listonosza zastąpi, od października w 46 pomorskich gminach pracownik konkurencyjnej dla Poczty Polskiej, pracownik firmy InPost. Dotyczyć to będzie świadczeń wypłacanych z regionalnego oddziału KRUS w Gdańsku. Poczta Polska chcąc zatrzymać przy sobie klientów ma w planie oferować bezpłatne konto pocztowe. – Oferujemy założenie konta pocztowego. Będzie ono bezpłatne i umożliwi darmowe dostarczanie pieniędzy do domu klienta – mówi Bogdan Lenkiewicz z biura prasowego Poczty Polskiej.

fot. Poczta Polska

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.