fot. Naji Gòchë

Jak co roku fundacja Naji Gòchë uczciła pamięć uczestników „wojny palikowej”, którzy w 1920 roku wywalczyli przesunięcie granicy polsko-niemieckiej na Gochach. Podczas uroczystości wręczono wyróżnienia fundacji – Bazuny 2011.

Od lewej stoją: Zbigniew Łomiński (KLO Brusy - Wielka Bazuna), Roman Reszka (Borowy Młyn, członek Kapituły, prowadzący uroczystoci), Zbigniew Talewski, Andrzej Lemańczyk (Borzyszkowy, Laureat), Paweł Wojak (Bytów, Laureat), Marian Zmuda Trzebiatowski (Brusy, Laureat), Jan Wyrowiński (wice marszałek Senatu), Piotr Stanke (Chojnice, Laureat), Gabriel Konkol (Motarzyno, Laureat), Dr Marian Fryda (Człuchów, Laureat), Tomasz Fopke (wce prezes ZG ZKP) / fot. Andrzej Szutowicz

W minioną sobotę na terenie Leśnej Strażnicy Tradycji i Patriotyzmu im. Bohaterskich Gochów pw Chrystusa Obrońcy w Borowym Młynie odbyła się uroczystość poświęcona pamięci Kaszubów, uczestników tzw. wojny palikowej, którzy w 1920 roku walczyli o przesunięcie granicy polsko-niemieckiej na zachód. Podczas uroczystości, pod patronatem wicemarszałka Senatu Jana Wyrowińskiego, odsłonięto pierwsze tablice pamiątkowe Panteonu Pamięci o Tych, co byli „Niezłomni i wierni Ojczyźnie aż po zgon”.

– Spotykamy się tu jak co roku na tej Strażnicy dumni z swych przodków, którzy w tym miejscu 92 lata temu 16 lutego 1920 roku pod przywództwem ks B. Gończa  stanęli w patriotycznym ordynku z wiarą i sercem dla odrodzonej po latach zaborów II RP,  by na jej rzecz a także w interesie  miejscowych Kaszubów Polaków odepchnąć o 10 km na zachód mającą tu przebiegać granicę. Determinacja w tej kwestii była tak wielka i skuteczna, że stał się cud. Polska tu została. – przypomniał zebranym Zbigniew Talewski, Prezes Fundacji Naji Gòchë.

fot. Naji Gòchë

Coroczne spotkania w Borowym Młynie stały się okazją do wręczenia wyróżnień Fundacji – kaszubskiej Bazuny, nadawanej działaczom społecznym od 2003 roku. W tym roku wyróżnienie WIELKIE BAZUNY przyznane zostało Kaszubskiemu Liceum Ogólnokształcącemu w Brusach, za 20 lat efektywnej działalności edukacyjno-wychowawczej. Wyróżnienie Bazuny Kaszubska Kleka otrzymał Andrzej Lemańczyk, regionalista, wieloletni prezes ZK-P w Lipnicy i dr Marian Fryda – autor wielu publikacji dot. historii Gochów.

Naji Gòchë przyznała także wyróżnienia Bazuny Strażnik Rodnej Checzy. Podczas tegorocznej uroczystości otrzymał je Marian Jutrzenka Trzebiatowski, działacz ZK-P w Brusach i innych organizacjach na Zaborach oraz Paweł Wojak, działacz społeczny i kombatancki, żołnierz II WŚ.  Piotr Stanke, poseł VI kadencji i Gabriel Konkel, dyrektor Szkoły Podstawowej w Motarzynie, otrzymali wyróżnienie Bazuny Ten który pokonał Smętka.

W trakcie spotkania wicemarszałek Jan Wyrowiński, wspólnie z senatorem Kazimierzem Kleiną, odznaczyli Zbigniewa Talewskiego, prezesa Naji Gòchë, Medalem Senatu RP za wybitne zasługi na polu społecznym i kulturalnym oraz podejmowanie licznych inicjatyw służących upamiętnianiu wybitnych postaci z dziejów Kaszub i Pomorza, a także pokazywanie aktywnych działaczy w lokalnym środowisku.

– Zbigniew Talewski to wybitna osoba, która odgrywa ogromną rolę we współczesnej działalności Kaszubów. Liczne inicjatywy, takie jak chociażby pomnik Bolesława X w Słupsku, w pełni odzwierciedlają ogrom zasług prezesa Naji Gòchë – podkreślił senator Kazimierz Kleina.

fot. Naji Gòchë

Na zakończenie uroczystości część artystyczną przygotowali uczniowie szkoły w Borowym Młynie i uczniowie Kaszubskiego Liceum Ogólnokształcącego.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.