niedziela, 24 września, 2023
Strona główna Tagi Zbigniew Talewski

Tag: Zbigniew Talewski

Odpowiedź na uwagi prezesa O/ZKP w Szczecinie

Szanowny dr Ryszardzie Stoltman, Szczeciński Stolemie! Z uwagą i pokorą przeczytaliśmy odpowiedź na nasz list, którego główną intencją nie było wskazanie na wielkość głazu, lecz na napis tam zamieszczony a szczególnie na jego czas przeszły wskazujący, że na tej ziemi mieszkali Kaszubi. Tłumaczenie Pana Prezesa jakoby odnosi się to do tych Kaszubów, co onegdaj mieszkali na tej ziemi od wieków jest niespójne, gdyż czy przyjezdni, ale też Kaszubi tu jednak mieszkają. Ale jeżeli nawet argumentacja Pana Prezesa ma być tą właściwą, to wówczas napis nie dostrzegając współcześnie mieszkających tu Kaszubów w swej idei ich lekceważy. Taka postawa nie jest do przyjęcia i stąd wyraziliśmy swoje stanowisko.

Perłowy jubileusz tucholskiego festiwalu

Rekordową ilość sygnalistów zgromadził jubileuszu najstarszego konkursu muzyki myśliwskiej jaki odbył się w dniach 12 i 13 lipca br w Tucholi.

Czy uda się wreszcie godnie upamiętnić Gryfitów?

W marcu br. Fundacja Naji Gòchë przesłała pismo do Pana Bogdana Zdrojewskiego Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego, które jest Listem Otwartym – apelującym do Ministerstwa KiDN o podjęcie stosownych działań o godne zachowanie i propagowanie (o charakterze stałym) pamięci o suwerennym – słowiańskim państwie/księstwie Pomorskim i jego władcach – Gryfitach.

Czy uda się wreszcie godnie upamiętnić Gryfitów?

W marcu br. nasza Fundacja przesłała pismo do Pana Bogdana Zdrojewskiego Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego, które jest Listem Otwartym – apelującym do Ministerstwa KiDN o podjęcie stosownych działań o godne zachowanie i propagowanie (o charakterze stałym) pamięci o suwerennym – słowiańskim państwie/księstwie Pomorskim i jego władcach – Gryfitach.

Słowa Do Drzew

Pozdrawiam was drzewa, żywiciele leśnych zwierząt i biednych ludzi. Pozdrawiam was drzewa piękne i smutku najpełniejsze. Wyrosłe na zapomnianych mogiłach z kości i prochów synów, ojców i braci wygnanych na wojnę. Nie rosłyście, gdy zmarłych druhów chowali jeńcy do szerokich dołów w piaszczystej ziemi.

Posiedzenie Rady Naczelnej Zrzeszenia Kaszubsko-Pomorskiego w Słupsku

Było to jedno z ostatnich w tej kadencji (2010-13) posiedzeń Rady Naczelnej Zrzeszenia Kaszubsko Pomorskiego. Rada przyjęła szereg uchwał m.in. zmiany treści statutu a przede wszystkim dotyczących organizacji Walnego Zjazdu sprawozdawczo wyborczego który odbędzie się 30 listopada w Gdańsku w auli Uniwersytetu Gdańskiego.

Uczczono pamięć uczestników „wojny palikowej”

Jak co roku fundacja Naji Gòchë uczciła pamięć uczestników "wojny palikowej", którzy w 1920 roku wywalczyli przesunięcie granicy polsko-niemieckiej na Gochach. Podczas uroczystości wręczono wyróżnienia fundacji - Bazuny 2011.
2,137FaniLubię
303ObserwującyObserwuj

Czytaj także

Fot. Karol Stańczak

Rozpoczął się 763. Jarmark św. Dominika

Przez trzy tygodnie miastem rządzić będą kupcy i artyści. W Śródmieściu Gdańska staną setki kramów i stoisk gastronomicznych. Na odwiedzających będzie czekała też Uliczka...