fot. gk

Przedstawiciele piętnastu  pomorskich gmin podpisali w Gdyni porozumienie powołujące do życia Metropolitalne Forum Wójtów, Burmistrzów i Prezydentów NORDA. To odpowiedź Wojciecha Szczurka na stworzenie Gdańskiego Obszaru Metropolitalnego?

W ramach Metropolitalnego Forum Wójtów, Burmistrzów i Prezydentów NORDA piętnaście samorządów współpracować będzie na rzecz rozwoju i dobrobytu Pomorza północnego – twierdzą sygnatariusze tego porozumienia.  – Metropolitalne forum absolutnie nie jest ani odpowiedzią, ani konkurencją dla Gdańskiego Obszaru Metropolitalnego. Jest grupą roboczą, która ma już bogate doświadczenie we wspólnym działaniu – podkreśla  Wojciech Szczurek, prezydent Gdyni. Tymczasem do stowarzyszenia Gdański Obszar Metropolitalny, które powołał prezydent Gdańska  zapisały się już 24 gminy oraz 9 powiatów i miast na prawach powiatu. Dziś za GOM opowiedział się samorząd Redy, zaś radni Rumi (także ci z PO) zdecydowanie sprzeciwili się idei Pawła Adamowicza i postanowili wejść do Forum Wojciecha Szczurka.

fot. gk

Do NORDY przystąpiły:  Jastarnia, Kosakowo, Krokowa, Puck – miasto i gmina, Władysławowo, Hel, Choczewo, Luzino, Łęczyce, Reda, Rumia, Szemud, miasto i gmina Wejherowo oraz Gdynia.  Uczestnicy tego porozumienia mówią, że łączą ich wspólne cele, a tymi są dobrobyt i rozwój regionu. W dokumencie wymieniane są przedsięwzięcia, które gminy chcą wspólnie realizować. To Obwodnica Północna Aglomeracji Trójmiejskiej, gospodarka komunalna, w tym zwłaszcza odpady, energia elektryczna i komunikacja, Subregionalny Obszar Funkcjonalny „Dolina Logistyczna”, Małe Trójmiasto Kaszubskie, wspólna promocja gospodarcza,  zintegrowana polityka edukacyjna i turystyczna – piszą w porozumieniu samorządowcy z NORDY.

1 KOMENTARZ

  1. I bardzo dobrze, że radni Rumii nie chcą do GOM. Po co właściwie ten twór? Mocarstwowe ambicje jego pomysłodawców to w istocie odtwarzanie dawnego województwa gdańskiego. To dzielenie Pomorza na dawne województwo gdańskie i słupskie. Komu ma to służyć?

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.