Przygotowanie strategii działań w obliczu skutków wojny w Ukrainie oraz przyszłość finansowa samorządów to główne tematy rozpoczynającego się dzisiaj w Sopocie II Samorządowego Kongresu Finansowego. Do wspólnych rozmów usiądą przedstawiciele instytucji unijnych, rządu RP, samorządów, a także przedsiębiorców i środowisk naukowych.

Inicjatywie Local Trends od początku przyświeca idea współpracy ponad podziałami. Dziś szczególnie potrzebna jest solidarność, współpraca i merytoryczna dyskusja. Pomoc doraźna, niezwykle potrzebna w pierwszych dniach i tygodniach z czasem musi zostać zastąpiona przez rozwiązania systemowe oraz wsparcie krótko- i długoterminowe. Samorządy potrzebują wytyczenia kierunków dla swoich strategii, perspektywy stabilnej przyszłości finansowej, wymiany wiedzy i doświadczeń oraz możliwości skoordynowania wspólnych działań w wielu dziedzinach. Konieczne jest wypracowanie planu działania na kolejne miesiące oraz mapowanie przyszłych wyzwań dla lokalnych gospodarek.

Do programu włączona została debata „Jak pomagać? Samorządy, rząd i NGO w obliczu exodusu z Ukrainy”, której gospodarzami będą Miasto Sopot i Caritas Polska. Zaproszeni do udziału Jacek Karnowski, Prezydent Miasta Sopotu, ks. Marcin Iżycki, Dyrektor w Caritas Polska, prof. Maciej Duszczyk Reprezentujący Ośrodek Badań nad Migracjami Uniwersytetu Warszawskiego, Oleksandr Plodystyi, Konsul Ukrainy, a także Tomasz Kobierski, Prezes Zarządu Grupy MTP – postarają się odpowiedzieć na aktualne w dniu kongresu pytania związane z rolą rządu, samorządu, biznesu i obywateli

Wystąpienie inauguracyjne „Spójność w warunkach wyzwań rozwojowych i obaw o wykluczenie” wygłosi Elisa Ferreira, komisarz do spraw spójności i reform w Komisji Europejskiej, odpowiedzialna jest m.in. za współpracę z państwami członkowskimi w celu zapewnienia efektywnego wykorzystania funduszy UE oraz nadzoru nad wydatkami. 

Pierwsza sesja plenarna – „Polskie i Europejskie polityki rozwojowe w polskich samorządach, a skutki wojny w Ukrainie” poprzedzona zostanie wystąpieniem pt. „Holistyczna przemiana a zrównoważone miasta przyszłości” Małgorzaty Jarosińskiej-Jedynak, Sekretarz Stanu w Ministerstwie Funduszy i Polityki Regionalnej, Pełnomocnik Rządu do spraw przygotowania Światowego Forum Miejskiego w Katowicach 2022. Debatę, której gospodarzem jest Samorząd Województwa Pomorskiego poprowadzi prof. Jerzy Hausner, a udział wezmą Małgorzata Jarosińska-Jedynak, Mieczysław Struk, Marszałek Województwa Pomorskiego, Jakub Banaszek, Prezydent Miasta Chełm oraz Jan Olbrycht, Poseł do Parlamentu Europejskiego.

Obecna sytuacja zagrożenia kryzysem humanitarnym nie powinna być analizowana bez szerszego spojrzenia na otoczenie makroekonomiczne i prognozy dla polskiej koniunktury gospodarczej, finansowanie szpitali samorządowych, kwestie standardu usług publicznych, problematykę zarządzania długiem lokalnym czy tendencje demograficzne i migracyjne.

Wobec wzrostu niepewności przy planowaniu budżetów samorządowych oraz rosnącej skali wyzwań związanych z podejmowaniem nadzwyczajnych środków łagodzenia kryzysu, rozbudowany został kontekst dyskusji z udziałem Sebastiana Skuzy,Sekretarza Stanu w Ministerstwie Finansów, Generalnego Inspektora Informacji Finansowej – „Finanse samorządów z perspektywy Polskiego Ładu, bieżącej sytuacji ekonomicznej i wojny”.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.