Fot. kobylnica.pl

Ludowy zespół Klęcinianki z gminy Główczyce nagrywa płytę. To pierwsze przedsięwzięcie fonograficzne w czterdziestoletniej historii zespołu.

Fot. kobylnica.pl

 

Zespół Klęcinianki powstał na początku lat 70. z inicjatywy Danuty Kieleckiej, która pochodzi z Kurpiów. Po wizycie w swoich rodzinnych stronach i obejrzeniu przedstawienia „Wesele kurpiowskie” w wykonaniu swoich byłych sąsiadek, postanowiła założyć taki sam zespół w Klęcinie.

Pomysł okazał się strzałem w dziesiątkę. Został szybko podchwycony przez mieszkanki Klęcina, które również wywodziły się z tamtych stron i pamiętały teksty i melodie kurpiowskie. Pierwszy publiczny występ Klęcinianek miał miejsce w 1973 roku w świetlicy wielskiej.

To były początki kurpiowskiego zespołu na Pomorzu, kolebce Kaszubszczyzny. Od 39 lat Klęcinianki występują na większych i mniejszych imprezach. W zespole śpiewają trzy pokolenia kobiet – babcie, córki i wnuczki. Zawsze towarzyszy im mężczyzna, bo przecież Pan Młody na weselu musi być.

Na pierwszej płycie zespołu znajdzie się 15 piosenek ludowych. Będą to m.in. „Z tamtej strony jeziora”, „Czerwone jabłuszko” i „Zachodźże słoneczko”. Zdaniem samych zainteresowanych płyta ma stanowić podsumowanie dorobku artystycznego zespołu.

Na wydanie płyty Klęcinianki otrzymały stypendium Starostwa Powiatowego w Słupsku w wysokości 1470 zł. Wystarczyło ledwie na nagranie utworów w studiu Słupskiego Ośrodka Kultury. Gmina Główczyce sponsoruje okładkę.

Płyta zostanie wydana w nakładzie 250 szt. Ponieważ jej wydanie wsparła jednostka samorządowa, nie może ona być sprzedawana, a jedynie rozdawana promocyjnie. Uroczysta promocja płyty będzie miała miejsce w najbliższą sobotę 6 listopada w Gminnym Ośrodku Kultury w Główczycach. Głównym punktem imprezy będzie oczywiście występ zespołu Klęcinianki.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.