„Krokowa – moja miłość” i „Dar Adampola” na Letnim Festiwalu Filmów Kaszubskich i o Kaszubach

– Chociaż jest to najmłodszy festiwal w Polsce, jest już dosyć głośno w o nim w naszym kraju! – zakomunikował reżyser Krzysztof Wójcicki, autor filmu „Krokowa – moja miłość”, który w ostatni czwartek (11.08) zgromadził w Małkowie komplet widowni. Po projekcji „Remusa” sprzed tygodnia, dostawiono w drugiej sali duży telewizor, który tym razem okazał się bardzo przydatny.

Film o dziejach jednego z najstarszych rodów na Kaszubach powstał przed dwunastoma laty. Głównym jego bohaterem jest nieżyjący już hrabia Albrecht von Krockow. To głównie dzięki niemu doszło do powołania fundacji, która sprawiła odbudowanie niemal całkowicie zniszczonego zamku w Krokowe. Dziś pełni on funkcje kulturowe.

– Jest takim centrum kaszubskiej kultury – podkreślał hrabia Ulrich von Krockow, syn Albrechta, który przyjechał specjalnie na projekcję do Małkowa wraz z przyjaciółmi z Kaszub. – Mój ojciec tu się urodził. On mówił o sobie, ze jest Kaszubą. Mimo że po wojnie zmuszony był mieszkać daleko w Niemczech, on zawsze myślał o Krokowej – wspominał hrabia.

Obecność tak zacnych gości nadała uroczystości bardzo podniosły charakter. Fascynujące dzieje tego rodu, opowieści bohaterów spotkania, również film „Dar Adampola” o polskiej diasporze w Turcji, stworzyły znakomitą atmosferę, która przeniosła się na swobodne rozmowy o istocie kaszubskości, wielkich wartościach wypływających z historii i kultury tej ziemi. Istotą sprawy jest dotarcie do tej wiedzy, poznanie tychże wartości.

– Kaszubską tematyką zająłem się już dosyć dawno. Napisałem książkę o wybitnym malarzu Marianie Mokwie urodzonym koło Wiela, kolejną książką były „Rozmowy z ks. Hilarym Jastakiem” zwanym Kaszubskim Królem. Szukałem dopełnienia tego swoistego kaszubskiego tryptyku. I wówczas rozpoczęto odbudowę Krokowej, a wraz z tym pojawił się mój trzeci bohater, Albrecht graf von Krockow. On był kreatorem dobrego dialogu między naszymi narodami. Każde działanie, takie jak to dzisiejsze, jest właśnie utrwalaniem tego dialogu i tej przyjaźni wówczas tak dobrze rozpoczętej – wyjaśniał Wójcicki w odpowiedzi na pytania o źródło tych zainteresowań.

Wśród gości było też małżeństwo ze Szwajcarii, Genowefa i Christian Dishl. Ona – Kaszubka urodzona w Miszewie, on – rodowity Szwajcar. Kwestie regionalizmów, zwłaszcza egzystencji małych języków, są im bardzo bliskie. Sami posługują się na co dzień kilkoma językami. Dlatego film o budowaniu dobrych relacji pomiędzy wielkimi narodami polskim i niemieckim na gruncie kaszubskim wywarł na nich bardzo pozytywne wrażenie.

– Jesteśmy bardzo szczęśliwi, że mogliśmy tu trafić – wyznała po kaszubsku Genowefa z Okrojów. – Ten festiwal pozwala odkrywać mało znane przestrzenie, w których Kaszubi odgrywali i nadal odgrywają wielką rolę. Tak jest również w przypadku Adampola. Nie sądziłam nawet, że to jest tak ciekawe i ważne dla nas miejsce – dodała odbierając wraz z mężem książkę „Sonata Krokowska”, dzieło Krzysztofa Wójcickiego.

Oprócz nich otrzymał je także wiceburmistrz Żukowa – Marek Trepczyk, wójt Sulęczyna – Bernard Grucza, prezes ZKP w Baninie – Witold Szmidtke i były burmistrz Albin Bychowski, który wydatnie przyczynił się do powstania obiektu w Małkowie. Książki trafiły także do sołtysa Tomasza Stachyry i przewodniczącego Rady Miejskiej Adama Okroja oraz członków zespołu „Młodzëzna”, którzy wprowadzili zebranych w piękny klimat kaszubskiej pieśni i muzyki zyskując ogromny aplauz publiczności.

Pozostały jeszcze trzy spotkania. Na kolejnym zaprezentowany będzie film „Jezës”. Jest to jedna z najsłynniejszych światowych ekranizacji oparta na Ewangelii św. Łukasza. Film tłumaczony jest na prawie tysiąc języków świata, w tym kaszubski. W dubbingu wystąpią m.in. Danuta Stenka, Maciej Miecznikowski, a także osoby związane z nasza gminą. Gośćmi będą aktor Zbigniew Jankowski oraz regionalista Tomasz Fopke.

(jd)

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.