fot. PAP

W piątek w biurze Samoobrony w Warszawie znaleziono ciało Andrzeja Leppera. Wieloletni szef oraz założyciel partii,  były wicepremier najprawdopodobniej popełnił samobójstwo. Miał 57 lat.

Informację o śmierci lidera Samoobrony potwierdził „Faktom” TVN bliski współpracownik byłego wicepremiera Janusz Maksymiuk. Osoby z otoczenia Andrzeja Leppera są w szoku. Nic nie zapowiadało, że  mógłby targnąć się na swoje życie.

Czytaj także: Trwa śledztwo ws. śmierci Andrzeja Leppera >>

Wersję o samobójstwie przekazał TVN24 rzecznik warszawskiego pogotowia ratunkowego. – Potwierdzam, nasz zespół był wysłany na ul. Nowogrodzką 31, lekarze stwierdzili zgon. Było to samobójstwo przez powieszenie – mówi Marek Niemirski.

fot. PAP

Andrzej Lepper urodził się 13 czerwca 1954 roku w Stowięcinie (powiat słupski). Na scenę publiczną wkroczył na początku lat 90, gdy zaczął występować w imieniu niezadowolonych rolników i mieszkańców wsi. Zasłynął blokadami dróg oraz wysypywaniem na tory importowanego zboża. Był posłem, wicemarszałkiem sejmu, ministrem rolnictwa oraz wicepremierem w rządzie Jarosława Kaczyńskiego.

O Andrzeju Lepperze

Andrzej Lepper urodził się w czerwcu 1954 r. Był absolwentem Technikum Rolniczego, w młodości zawodowo uprawiał boks; pracował w Stacji Hodowli Roślin w Górzynie, a także w PGR w Rzechcinie oraz Państwowym Ośrodku Hodowli Zarodowej w Kusicach.

Na scenę publiczną wkroczył na początku lat 90, gdy zaczął występować w imieniu rolników i mieszkańców wsi niezadowolonych z dotykających ich konsekwencji przemian rynkowych. W latach 1977-1980 Lepper należał do PZPR. W 1992 r. założył Związek Zawodowy Rolnictwa Samoobrona, a w 2000 roku partię polityczną – Samoobrona RP. Zasłynął przede wszystkim z organizowania rolniczych blokad dróg i nawoływania do niespłacania zaciągniętych kredytów.

Lider Samoobrony był znany z kontrowersyjnych i kwiecistych wypowiedzi. Jego sztandarowym hasłem przez długi czas było hasło: „Balcerowicz musi odejść” (gdy Leszek Balcerowicz był szefem NBP) oraz: „Wszyscy oni już rządzili i rozkradli Polskę”.

Czterokrotnie bez powodzenia kandydował w wyborach prezydenckich – w 1995 roku zdobył 1,32 proc. poparcia; w 2000 r. – 3,05 proc. poparcia; w 2005 r. zdobył trzecie miejsce – 15,11 proc. (w drugiej turze poparł kandydata PiS – Lecha Kaczyńskiego). W 2010 roku wystartował po raz czwarty. Tym razem zdobył 1,28 proc. głosów.

W wyborach parlamentarnych we wrześniu 2001 r., w których Samoobrona otrzymała 10,2 proc. głosów, Lepper został posłem na Sejm IV kadencji. „Samoobrona jest biczem bożym na to, co się dzieje w Polsce” – mówił Lepper po wejściu jego partii do parlamentu. „Wersal się skończył w dniu, kiedy Samoobrona weszła do Sejmu” – podkreślał.

W nowym Sejmie na krótko objął funkcję wicemarszałka Izby. Jednak po tym, jak uniemożliwił eksmisję kupców z włocławskiego rynku oraz oskarżył z trybuny sejmowej kilku polityków o przyjęcie wysokich łapówek, pod koniec listopada 2001 r. został odwołany z tej funkcji. Pod koniec października 2005 r. w Sejmie V kadencji ponownie został wybrany na stanowisko wicemarszałka Sejmu.

W 2006 roku Samoobrona weszła do rządu. Umowę koalicyjną z PiS Samoobrona podpisała, gdy premierem był Kazimierz Marcinkiewicz. Do porozumienia dołączyła LPR i 5 maja 2006 r. powstał koalicyjny rząd PiS-Samoobrona-LPR kierowany przez Marcinkiewicza. Lepper został wicepremierem i ministrem rolnictwa. 10 lipca doszło do zmiany na stanowisku szefa rządu – objął je Jarosław Kaczyński.

Do kryzysu w relacjach PiS – Samoobrona doszło kilka miesięcy później w czasie prac nad budżetem na 2007 r. 22 września w atmosferze wzajemnych zarzutów między politykami koalicji, na wniosek premiera Jarosława Kaczyńskiego, prezydent Lech Kaczyński odwołał Leppera z funkcji w rządzie.

Czytaj także: Trwa śledztwo ws. śmierci Andrzeja Leppera >>

Niedługo potem rozpoczęły się rozmowy o powrocie Samoobrony do koalicji – Lepper powrócił do rządu w październiku, powtórnie zostając wicepremierem i szefem resortu rolnictwa. 9 lipca 2007 r. prezydent odwołał Leppera z funkcji wicepremiera i ministra rolnictwa.

W młodości Andrzej Lepper  trenował boks w słynnym klubie Czarni Słupsk.Później wraz z synem prowadził gospodarstwo rolne w okolicach Darłowa.  Lepper opublikował także kilka książek, m.in. : „Każdy kij ma dwa końce” (2001r.), „Lista Leppera” (2002 r.), „Czas barbarzyńców (2005 r.). Wystąpił w dwóch filmach: w komedii Jerzego Gruzy, „Gulczas, a jak myślisz?” oraz w filmie Mariana Eherta „Kto rządzi w Auschwitz”. W obu wcielił się w rolę samego siebie. Zmarł w wieku 57 lat. Był żonaty, osierocił syna i dwie córki.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.