Województwo pomorskie znalazło się na siódmym miejscu w rankingu FDI Europejskie Miasta i Regiony Przyszłości. Jako miasto średniej wielkości przyjazne dla biznesu wyróżniony został Gdańsk, a w kategorii małych miast strategia BIZ – Gdynia. Ranking został przygotowany przez FDI Intelligence, jeden z działów Financial Times.

W rankingu 2022/2023 województwo pomorskie zajęło 7. miejsce w kategorii regionów średniej wielkości. Pomorskie jest jedynym polskim regionem w pierwszej dziesiątce. Wyprzedziliśmy również takie znane europejskie regiony jak Wyspy Kanaryjskie i Kraj Basków w Hiszpanii oraz Toskanię we Włoszech.

Rankingi są potwierdzeniem, że praca, którą wkładamy w to, aby region był bardziej zrównoważony, przyjazny dla biznesu i różnorodny daje efekty – podkreśla Mieczysław Struk, marszałek województwa pomorskiego. – Przypomina nam jednocześnie o tym, ze nadal mamy sporo do zrobienia.

Łącznie w rankingu przeanalizowanych zostało 148 regionów.

W rankingu FDI docenione zostały również dwa pomorskie miasta. Gdańsk zajął 8. miejsce w kategorii średnich miast przyjaznych biznesowi. Z kolei Gdynia uplasowała się na 10. miejscu wśród małych miast przyszłości. Łącznie badaniem londyńskich analityków objętych zostało 356 miast z całej Europy.

 FDI Intelligence, specjalistyczny dział Financial Times, od kilku lat publikuje ranking europejskich miast i regionów przyszłości. W tym roku 148 regionów i 356 miast europejskich zostało pogrupowanych według wielkości populacji, a następnie uszeregowanych na podstawie potencjału gospodarczego, przyjazności dla biznesu, łączności, kapitału ludzkiego i stylu życia oraz efektywności kosztowej. Tegoroczne badanie wykazało, że pomimo pandemii COVID-19, bezpośrednie inwestycje zagraniczne okazały się bardziej odporne w Europie niż w innych regionach świata.

Na poziomie regionalnym zespół badawczy fDi przeanalizował 148 regionów europejskich, podzielonych na 3 kategorie wielkości: duże, średnie i małe, aby zidentyfikować lokalizacje o największym potencjale inwestycyjnym. Jedyna kategoria jakościowa w rankingu – strategia BIZ – powstała na podstawie odpowiedzi agencji promocji inwestycji i stanowi samodzielny ranking uwzględniający ogólne wyniki.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.