fot. gk: Plakat festiwalu

Stowarzyszenie  Użyteczności  Publicznej  Aktywne  Pomorze zaprasza  na  9 Objazdowy Festiwal  WATCH  DOCS  Prawa Człowieka w Filmie, który rozpoczął się w  Słupsku  we wtorek 12  i  potrwa do niedzieli.

fot. gk: Plakat festiwalu

W  tym  czasie (12-17.04) w ramach słupskiej części festiwalu odbędzie się 60 projekcji filmów w 4 salach, m.in. w kinie Rejs, w kinie Szkoły Policji i w Teatrze Rondo.  Publiczność będzie mogła wziąć udział w dwóch debatach,  dwóch koncertach oraz obejrzeć  wystawę fotograficzną. Pod względem ilości wydarzeń jest to największa impreza kulturalna w Słupsku. Wstęp na wszystkie imprezy jest bezpłatny. Festiwal gości w Słupsku po raz piąty, a w formie objazdowej odbywa się po raz dziewiąty („stacjonarnie” odbył się po raz 10-ty).

– W rozwoju społeczeństwa obywatelskiego ważną rolę odgrywają organizacje pozarządowe, w tym także te, które „patrzą władzy na ręce” – mówi Piotr Rachwalski, prezes Stowarzyszenia Aktywne Pomorze. – Tego typu organizacje nazywane są angielskim terminem „watchdog” (pies stróżujący). Gra słów „watchdog” i „watch docs” (oglądaj filmy dokumentalne) skłoniła nas do uzupełnienia nazwy festiwalu – od 2006 roku festiwal odbywa się pod nazwą WATCH DOCS. Prawa Człowieka w Filmie – wyjaśnia. Jest on jednym z najstarszych i największych festiwali filmów o prawach człowieka na świecie, co roku gromadzącym około 70 000 widzów w całej Polsce. Szczególne miejsce w globalnym ruchu festiwali filmów o prawach człowieka zajmuje Europa Środkowa. Środkowoeuropejskie festiwale filmów o prawach człowieka wyróżnia postawienie na film dokumentalny i osadzenie w tradycji antytotalitarnej, która 20 lat temu odniosła w naszym regionie świata spektakularne zwycięstwo.

WATCH DOCS. Prawa Człowieka w Filmie to:

  • sztuka filmu dokumentalnego – co roku prawie sto filmów dokumentalnych światowej klasy, w tym kilkadziesiąt polskich premier;
  • autentyczny ruch społeczny – festiwal objazdowy, organizowany co roku po międzynarodowym festiwalu w Warszawie, powstał i rozwija się wyłącznie w wyniku inicjatyw oddolnych, z którymi zgłaszają się do nas ludzie i instytucje z całej Polski;
  • drugi co do wielkości festiwal filmów o prawach człowieka na świecie, trzeci co do wielkości polski festiwal filmowy – w całym kraju gromadzi łącznie ponad 70 000 widzów rocznie – i najstarszy warszawski festiwal filmu dokumentalnego.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.