Zmarł prof. Jerzy Treder

02 kwietnia 2015r. | Drukuj

To wielka strata dla nauki i dla wszystkich Kaszubów. Odszedł wybitny językoznawca, miłośnik języka kaszubskiego, laureat Medalu Stolema.

Fot. D. Majkowski / Kaszubi.pl

Fot. D. Majkowski / Kaszubi.pl

Prof. dr hab. Jerzy Treder urodził się 14 kwietnia 1942 roku w Białej Rzece (dziś część Rumi). Zajmował się historią języka polskiego i kaszubskiego, dialektologią i onomastyką. W swojej pracy naukowej dużo uwagi poświęcił badaniom nad językami słowiańskich mieszkańców Pomorza. Był również doskonałym pedagogiem, mającym olbrzymi wpływ na kształtowanie młodego pokolenia polonistów i kaszubologów na Pomorzu. Od 1970 roku, czyli od powstania tej uczelni, związany był z Uniwersytetem Gdańskim. W swoim dorobku naukowym miał ponad 300 publikacji.

Do najważniejszych należą m.in.: Toponimia byłego powiatu puckiego (1977), Toponimia powiatu wejherowskiego (1997), Ze studiów nad frazeologią kaszubską (na tle porównawczym) (1986), Frazeologia kaszubska a wierzenia i zwyczaje (na tle porównanczym) (1989), Język i leksykon Jana Trepczyka (1994), Słownik kaszubski Ramułta po stu latach (1995), O Ceynowie na marginesie dawnych i najnowszych prac (1996), Mrongowiusz jako kaszubolog (2000). Wspólnie z prof. Edwardem Brezą napisał: Zasady Pisowni Kaszubskiej (od 1975 roku dwa wydania), Gramatyka kaszubska. Zarys popularny (1982), Sytuacja socjolingwistyczna kaszubszczyzny (2000). Ostatnią publikacją prof. Tredera było drugie rozszerzone i poprawione wydanie popularnego podręcznika do nauki o języku kaszubskim pt. Spòdlowô wiédzô ò kaszëbiznie, które pojawiło się w 2014 roku.

Publikacja Kaszubi. Wierzenia i twórczość. Ze Słownika Sychty doczekała się pięciu wydań, a znormalizowane przez prof. J. Tredera dwa tomy Słownika języka pomorskiego, czyli kaszubskiego trzech.

Od 1973 r. prof. Jerzy Treder należał do Zrzeszenia Kaszubsko-Pomorskiego, zasiadał w jego naczelnych władzach. Uczestniczył w wielu przedsięwzięciach popularyzujących język kaszubski. Miał udział m.in. w realizacji cyklu projektów kulturalnych pod nazwą Verba Sacra – Modlitwy Katedry Polskich. Zajmował się normalizacją pisowni wielu kaszubskojęzycznych wydawnictw.

Był laureatem Medalu Stolema (1983 r.). W marcu tego roku otrzymał Honorowe Wyróżnienie za Zasługi dla Województwa Pomorskiego. Wówczas tak podsumował swoją pracę naukową:

Źródło: Kaszubi.pl


Opublikowano w: PublicystykaRegionWiadomości
Tagi: , ,

Zapraszamy ponownie na www.gazetakaszubska.pl
Kontakt: redakcja@gazetakaszubska.pl

Komentarze do artykułu (dodaj własny »).

Jeszcze nikt nie skomentował tego artykułu.
Jeżeli masz ochotę, rozpocznij dyskusję.
Skorzystaj z formularza znajdującego się poniżej.

Dodaj komentarzNajnowsze artykuły

Uroczysta gala podsumowująca 3. Międzyszkolny Konkurs ,,MŁODZI DLA DEMOKRACJI’’
LCK Fregata zaprasza na Danfoss Kino Letnie w Lęborku
Laureat tegorocznego „Fryderyka” zagra w Lęborku
Historia nad Słupią, czyli V Słupski Festiwal Historyczny
Wójt Potęgowa wiceprezesem ogólnopolskiego stowarzyszenia samorządowców
Kaszubska Gala Kulinarna-poznaj kaszubskie potrawy
Wolontariusze z żonkilami wyruszą po datki dla lęborskiego hospicjum
Pomorskie Pola Nadziei już w weekend

Najnowsze komentarze