Klub Studencki Pomorania/facebook

W Ratuszu Staromiejskim w Gdańsku 10 grudnia odbyła się uroczystość wręczenia „Kaszubskich Nobli”, jak popularnie nazywa się Medale Stolema. Laureatkami XLVII edycji zostały Wanda Kiżewska i Bożena Ugowska.

Klub Studencki Pomorania/facebook
Klub Studencki Pomorania/facebook

Wanda Kiżewska z Czyczków koło Brus  należy do najstarszych z dotychczas wyróżnionych tą nagrodą osób. Niedawno ukończyła 95 lat i nadal aktywnie uczestniczy w lokalnym życiu kulturalnym. W toku swojej długoletniej działalności doprowadziła do powstania Domu Kultury w Czyczkowach, gdzie wystawiała liczne kaszubskie sztuki teatralne. Pytana przez nas o receptę na siły mimo tak podeszłego wieku odpowiada: Najważniejsza jest chęć do działania. Jak zaczęło się w młodym wieku, to człowiek pozostaje aktywnym do końca.

Mało jest osób w regionie dla których Kaszuby są równoznaczne ze słowem pasja. Należy do nich Bożena Ugowska, czego dowodem jest jej szeroka wiedza na temat języka i kultury kaszubskiej. Mógł się o tym przekonać każdy, kto uczestniczył w lektoracie języka kaszubskiego organizowanego przez Klub Studencki Pomorania na Uniwersytecie Gdańskim. Pytana przez nas o źródła fascynacji regionem, twierdzi że: Przyczynili się do tego moi koledzy i koleżanki, z którymi działałam w Klubie Studenckim Pomorania. Dzięki nim poczułam, że nie jestem sama w moich zainteresowaniach Kaszubami.

Uroczystość wręczenia Medali uświetnił występ Julii Szczypior – finalistki kaszubskiego idola i Teatru Obrzędu Ludowego „Zaboracy”.

Medale Stolema przyznaje od 1967 roku Klub Studencki Pomorania. Wyróżnienie te otrzymują osoby lub instytucje, które w szczególny sposób przyczyniły się do promocji Pomorza i Kaszub. Laureatami tej nagrody byli m.in. Guenter Grass, Tadeusz Gocłowski czy Danuta Stenka.

Adrian Watkowski

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.