W Sierakowicach pobito rekord!

23 marca 2014r. | Drukuj

Podczas głównych obchodów XI Dnia Jedności Kaszubów  w Sierakowicach udało się pobić rekord Polski w jednoczesnej grze na akordeonach. Kaszubskie nuty zagrało wspólnie 314 akordeonistów.

[youtube_sc url=http://youtu.be/VD_F35z6qkk]

Nowy wynik jest lepszy od poprzedniego o 33 muzyków. W ubiegłym roku w Kościerzynie kaszubskie utwory grało wspólnie 281 akordeonistów.

W ramach bicia rekordu muzycy – profesjonaliści i amatorzy – zagrali w niedzielę w sali sportowej sierakowickiego gimnazjum trzy tradycyjne kaszubskie melodie, w tym „Kaszubskie jeziora” i „Suka goni lisa”. Występ poprzedziły próby, które trwały od

niedzielnego południa. – Poszło świetnie, nie spodziewałem się, że w tak krótkim czasie uda nam się tak dobrze zgrać – powiedział Nowak.

Dzień Jedności Kaszubów obchodzony jest od 2004 roku, za każdym razem w innym kaszubskim mieście. Organizatorem święta jest Zrzeszenie Kaszubsko-Pomorskie, któremu przychodzą z pomocą samorządy. W tym roku w Sierakowicach obchody rozpoczęły się uroczystą mszą św. odprawioną po części w języku kaszubskim w kościele pw. św. Marcina.

Po nabożeństwie odbył się przemarsz ulicami miasta do miejscowego gimnazjum, gdzie m.in. występowały lokalne zespoły muzyczne oraz taneczne i czytano przetłumaczone na język kaszubski wiersze Juliana Tuwima. Przy tej okazji na scenie zagościli m.in. marszałek województwa pomorskiego Mieczysław Struk, prezes Zrzeszenia Kaszubsko-Pomorskiego Łukasz Grzędzicki oraz senator Kazimierz Kleina. Na miejscu czynne były też stoiska z twórczością ludową i kuchnią kaszubską oraz te prezentujące wydawnictwa i organizacje regionalne. Goście mogli też obejrzeć wystawę akordeonów z kolekcji Pawła Nowaka, który zaprezentował około 120 z 300 posiadanych instrumentów.

Bicie akordeonowego rekordu weszło do programu Dnia Jedności Kaszubów w 2006 r. Święto obchodzono wówczas w Tuchomiu, gdzie popularne kaszubskie melodie zagrało jednocześnie 114 akordeonistów. W 2007 r. w Kramarzynach wystąpiło razem 168 muzyków. Rok później w Miastku grało 202 akordeonistów, w 2009 r. w Bytowie – 252, w 2010 r. w Kartuzach – 270, w 2011 r. w Słupsku – 204, w 2012 w Brusach – 242, a w 2013 r. w Kościerzynie – 281.

(op), Źródło: PAP


Tagi: , , , , ,

Zapraszamy ponownie na www.gazetakaszubska.pl
Kontakt: [email protected]


Warning: Use of undefined constant rand - assumed 'rand' (this will throw an Error in a future version of PHP) in /home/umedia/domains/gazetakaszubska.pl/public_html/wp-content/themes/gk02/functions.php on line 133
Czytaj także

Komentarze do artykułu (dodaj własny »).

Jeszcze nikt nie skomentował tego artykułu.
Jeżeli masz ochotę, rozpocznij dyskusję.
Skorzystaj z formularza znajdującego się poniżej.

Dodaj komentarzNajnowsze artykuły

Zmarł Henryk Soja, etnograf i wieloletni kierownik Muzeum Wsi Słowińskiej w Klukach
Mikołaje z Lęborka
II POMORSKI PRZEGLĄD KASZUBSKICH KOLĘD I PASTORAŁEK (on-line)
Pomorze w barwach Unii Europejskiej
Strajki szkolne na Kaszubach w latach 1906-1907.
Ponad 152 mln zł dla Pomorzan zagrożonych wykluczeniem społecznym
Bieg Charytatywny Północny Pomaga dla Hospicjum im. ks. Dutkiewicza
Ósma edycja rajdu pieszego Maczuga Stolema

Najnowsze komentarze