W tym roku, podobnie jak w poprzednim, z powodu pandemii,  nie będzie uroczystych obchodów święta Kaszubów. Świętowanie przeniosło się do internetu i stało się okazją do przypomnienia dorobku Kaszubów. 

Święto Kaszubów zostało ustanowione na właśnie 19 marca, gdyż tego dnia w 1238 r.  pojawiła się pierwsza pisemna wzmianka o Kaszubach w bulli papieża Grzegorza IX, który zatytułował szczecińskiego księcia Bogusława I  „księciem Kaszub”.

 Ta historyczna wzmianka o Kaszubach pojawiła się  przy okazji nadania dóbr podarowanych przez Bogusława I  zakonowi joannitów pod Stargardem nad Iną. W ten sposób Kaszubi pojawili się oficjalnie na kartach historii.

Pierwszy w historii Dzień Jedności Kaszubów odbył się w 2004 roku w Gdańsku. Od tego czasu dzień 19 marca obchodzony jest uroczyście i stanowi okazję do prezentacji dorobku i trwania przy bliskich Kaszubom wartościach. Święto jest też okazją do promowanie kultury  i języka, który jest oficjalnie uznany za jedyny język regionalny w Polsce. Organizowane są koncerty folklorystycznych zespołów, kiermasze twórców ludowych, kaszubskich potrwa, wystawy, spotkania rocznicowe upamiętniające historyczne wydarzenia lub postaci dla Kaszub.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.