Posiedzenie Rady Naczelnej Zrzeszenia Kaszubsko-Pomorskiego w Słupsku

21 października 2013r. | Drukuj

Było to jedno z ostatnich w tej kadencji (2010-13) posiedzeń Rady Naczelnej Zrzeszenia Kaszubsko Pomorskiego. Rada przyjęła szereg uchwał m.in. zmiany treści statutu a przede wszystkim dotyczących organizacji Walnego Zjazdu sprawozdawczo wyborczego który odbędzie się 30 listopada w Gdańsku w auli Uniwersytetu Gdańskiego.

Prezydium obrad: od lewej Edmund Zmuda Trzebiatowski; Ryszard Sylka - Burmistrz Bytowa (przewod. obrad); Zbigniew Talewski.

Prezydium obrad: od lewej Edmund Zmuda Trzebiatowski; Ryszard Sylka – Burmistrz Bytowa (przewod. obrad); Zbigniew Talewski.

Postanowiono, iż przed samym zjazdem Zarząd Główny zorganizuje  jeszcze spotkania organizacyjne ( w poszczególnych regionach) delegatów na zjazd i kierownictw terenowych oddziałów ZKP. Postanowiono także aby ubiegający się o mandat członka Rady w przyszłej kadencji przed Zjazdem opublikowali auto promocje swoich dot. dokonań oraz zamierzeń w pracach przyszłej Rady. Ta przed wyborcza promocja kandydatów  na członków Rady ma m.in. umożliwić szerokie poznanie ich sylwetek , co zapobiegnie aminowości i przypadkowości (partykularnej) w mającym się dokonać wyborze.

Obrady Rady prowadzili członkowie Rady – Ryszard Sylka z Bytowa (przewodniczący) oraz Słupszczanie: Edmund Zmuda Trzebiatowski i Zbigniew Talewski. W obradach uczestniczyli parlamentarzyści – członkowie Rady: posłowie : Teresa Hoppe i Jarosław Sellin a także senator Kazimierz Kleina oraz Łukasz Grzędzicki – prezes Zrzeszenia kaszubsko-Pomorskiego.

Poniżej przedstawiam fotoreportaż z posiedzenia , które odbyło się w zabytkowym Słupskim Ratuszu , w Sali obrad Rady Miasta. Uczestnicy po obradach zwiedzili wieże ratuszową ( ma ona 56 metrów wysokości) w której  zgromadzone są pamiątki związane z miastem  a z platformy wieży oglądali panoramę miasta. Zwiedzono także sale Gryfitów w Muzeum Pomorza Środkowego oraz pomnik Bogusława X i jego otoczenie. Organizacyjnie posiedzenie przygotowali członkowie Zarządu Oddziału w Słupsku ( byli oni obecni w salach recepcyjnych  posiedzenia, cześć z nich była w strojach kaszubskich ) z jego prezesem Janem Dobrzyniem i Alfonsem Kleinem, który pełnił (znakomicie) funkcje ‘Pod- nad- stolego. W imieniu władz Słupska uczestników posiedzenia przywitała Sekretarz Miasta p. Agnieszka Nowak.

*

Tym z uczestnikom Rady ( a także wszystkim państwu) , którzy po raz pierwszy byli w Słupsku i nie znali historii Słupskiego Ratusza, gdzie się odbywało to spotkanie…pokrótce streszczę jego historię…

*

Słupski ratusz należy do nielicznych zabytków w Polsce, gdzie tak wiele zachowało się z autentycznego wystroju wnętrza. Główne wejście prowadzi do bogato zdobionej sieni, w której znajdują się szerokie, kamienne schody. Nad drzwiami wprawiony jest witraż wypełniony ornamentem roślinnym z herbem miasta i datą powstania ratusza: 1900-1901. Po bokach w dużych ostrołucznych wnękach umieszczone są malowane olejno na płótnie obrazy. Po prawej stronie przedstawiający wyładunek w porcie w Ustce, po lewej stronie „Targ Rybny w Słupsku”. Wszystkie obrazy znajdujące się w ratuszu, a także szereg witraży ufundowane zostały przez różne stowarzyszenia, cechy rzemieślników słupskich i bogatych mieszkańców miasta. W narożu drugiego piętra znajduje się najbardziej okazała i reprezentacyjna sala posiedzeń. przesady bogaty, metalowy żyrandol na planie koła. Wszystkie okna wypełnione są witrażami. W omawianej sali znajdują się ponadto dwa monumentalne obrazy o tematyce historycznej. Autorem obu obrazów jest Józef Scheurenberg, profesor Akademii Sztuk Piękności w Kassel i Berlinie. Przedstawiają one historyczne momenty z dziejów miasta: wtórne nadanie mu praw miejskich w roku 1310 przez margrabiów magdeburskich Jana i Waldemara oraz wykupienie Słupska przez mieszczan spod 12-letniej władzy Krzyżaków. Jednym z nowych elementów jest grany w południe od 1998 r hejnał z wieży ratusza – autorstwa Jacka Stańczyka ze Słupska, który jest także autorem hejnału usteckiego.

przy pomniku Bogusława X od lewej: Edmund Zmuda Trzebiatowski; członek ZG i Rady Naczelnej ZKP (Słupsk) Jan Dobrzyń (prezes Zarządu Oddziału ZKP Słupsk) , Danuta Pioch (w-ce prezes ZG ZKP); poseł Jarosław Sellin; Łukasz Grzędzicki prezes ZKP; Zbigniew Talewski członek RN i prezes Fundacji Naji Goche

przy pomniku Bogusława X od lewej: Edmund Zmuda Trzebiatowski; członek ZG i Rady Naczelnej ZKP (Słupsk) Jan Dobrzyń (prezes Zarządu Oddziału ZKP Słupsk) , Danuta Pioch (w-ce prezes ZG ZKP); poseł Jarosław Sellin; Łukasz Grzędzicki prezes ZKP; Zbigniew Talewski członek RN i prezes Fundacji Naji Goche

Pomnik Bogusława X księcia Pomorza , Kaszubów i Wendów został wzniesiony z inicjatywy Fundacji Naji Gochë przy znacznym udziale Rady Rodzin Trzebiatowskich i Oddziału Zrzeszenia Kaszubsko – Pomorskiego w Słupsku. Został on uroczyście odsłonięty 12 września 2010 r.

Zbigniew Talewski

Naji Gochë


Opublikowano w: Naji GòchëSłupskWiadomości
Tagi: , , , ,

Zapraszamy ponownie na www.gazetakaszubska.pl
Kontakt: [email protected]


Warning: Use of undefined constant rand - assumed 'rand' (this will throw an Error in a future version of PHP) in /home/umedia/domains/gazetakaszubska.pl/public_html/wp-content/themes/gk02/functions.php on line 133
Czytaj także

Komentarze do artykułu (dodaj własny »).

Jeszcze nikt nie skomentował tego artykułu.
Jeżeli masz ochotę, rozpocznij dyskusję.
Skorzystaj z formularza znajdującego się poniżej.

Dodaj komentarz