Pomorscy inwestorzy nagrodzeni na gali FDI Poland Awards

18 października 2013r. | Drukuj

Intel Technology Poland, potentat branży ICT,  otrzymał nagrodę główną w kategorii FDI Investor of the Decade (Inwestor zagraniczny dekady). Z kolei DCT Gdańsk zwyciężyło w kategorii Top Investor of the Year – Rest of World (Najlepszy inwestor roku w kategorii: reszta świata).

fot. fdipolandawards.pl

fot. fdipolandawards.pl

– Bardzo cieszy nas fakt, że dwie główne nagrody zostały przyznane nominowanym przez Invest In Pomerania inwestorom. Serdecznie gratulujemy firmom Intel Technology Poland i DCT Gdańsk. Zwycięzcom życzymy dalszego dynamicznego rozwoju i wielu kolejnych sukcesów – mówi Marcin Piątkowski, Dyrektor Invest In Pomerania.

W międzynarodowym jury zasiedli między innymi Radcy Handlowi najważniejszych Ambasad oraz przewodniczący Izb Handlowych. Ponad 20 członków komisji oceniało nominacje według następujących kryteriów: kwota inwestycji, strategiczna wartość inwestycji dla polskiej gospodarki (innowacyjność/transfer technologii), liczba utworzonych miejsc pracy oraz ich jakość.

Intel Technology Poland, zwycięzca kategorii FDI Investor of the Decade, rozwija swoją działalność badawczo rozwojową w Polsce od 1999 roku. W tym czasie w Gdańsku powstało drugie co wielkości centrum badawczo – rozwojowe (ang. R&D – Research and Development) tej firmy w Europie.

Obecnie Intel Technology Poland zatrudnia ponad 1000 osób. 90% pracowników zaangażowanych jest bezpośrednio w działalność badawczo rozwojową w obszarze oprogramowania. W Gdańsku opracowywane są technologie przyszłości, które na rynku dostępne będą za kilka lat.

-Według raportu Association of Business Services Leaders in Poland (ABSL) specjalizacją Trójmiejskiego rynku w zakresie usług biznesowych jest działalność w obszarze IT i R&D (badawczo-rozwojowa).  Intel Technology Poland to jeden z największych pracodawców sektora IT w Trójmieście, potwierdzający tę opinię. Zdecydowana większość pracowników Intela w Gdańsku zaangażowana jest przecież w projekty badawczo rozwojowe. Innowacyjność, stabilny wzrost zatrudnienia i rosnąca wielofunkcyjność czy współpraca z trójmiejskimi uczelniami to czynniki decydujące o sukcesie Intel Technology Poland zarówno w Gdańsku jak i w całej korporacji Intel – mówi Michał Kacprowicz, Project Manager ds. inwestycji w sektorze ICT w Invest In Pomerania.

Centrum Intela w Gdańsku realizuje także funkcje niezwiązane bezpośrednio z R&D świadcząc usługi wewnętrzne na terenie całej Europy. Centrum Intela w Gdańsku od początku zarządzane było przez polskich managerów a większość inżynierów pochodzi z Pomorskich uczelni. Intel od początku swojej działalności stabilnie się rozwija. Średni roczny wzrost zatrudnienia centrum wynosi ok. 20%.

Terminal DCT Gdańsk, zwycięzca kategorii Top Investor of the Year – Rest of World, powstał dzięki inwestorowi australijskiemu (grupie funduszy inwestycyjnych, z dominującym udziałem funduszu GIF II), który uwierzył w potencjał Gdańska i zdecydował się zrealizować tę budzącą od samego początku sporo emocji inwestycję. Dziś terminal DCT rozwija się w tempie, o jakim nie marzyli najbardziej zagorzali zwolennicy jego powstania, i nikt nie ma wątpliwości, że inwestycja ta była trafiona.

– DCT Gdańsk jest jednym z najważniejszych terminali na Morzu Bałtyckim, jedynym na wschód od Cieśnin Duńskich, który zdolny jest przyjmować największe na świecie statki kontenerowe, mieszczące ponad 18 tysięcy TEU (kontenerów 20-to stopowych). Nasz sukces leży przede wszystkim w unikalnym położeniu geograficznym Portu Północnego, na terenie którego zlokalizowany jest DCT. Głębokość wody przy naszym nabrzeżu, a także głębokie podejście do portu pozwalają nam swobodnie obsługiwać największe statki. Mamy ogromny potencjał rozwojowy i korzystamy z niego, dokonując kolejnych inwestycji. W ostatnim czasie terminal oddał do użytku dodatkowe dwa tory do obsługi kolei, a także sukcesywnie pracuje nad zwiększaniem powierzchni składowych. Przygotowujemy się także do budowy kolejnego nabrzeża, tzw. T2 – mówi Maciek Kwiatkowski, Prezes DCT Gdańsk.


Tagi: , , , ,

Zapraszamy ponownie na www.gazetakaszubska.pl
Kontakt: [email protected]


Warning: Use of undefined constant rand - assumed 'rand' (this will throw an Error in a future version of PHP) in /home/umedia/domains/gazetakaszubska.pl/public_html/wp-content/themes/gk02/functions.php on line 133
Czytaj także

Komentarze do artykułu (dodaj własny »).

Jeszcze nikt nie skomentował tego artykułu.
Jeżeli masz ochotę, rozpocznij dyskusję.
Skorzystaj z formularza znajdującego się poniżej.

Dodaj komentarz