Roman Paszke znowu próbuje opłynąć świat. Wyruszył z Sopotu

23 listopada 2012r. | Drukuj

Roman Paszke wypłynął w kolejny rejs dookoła świata. Żeglarz wyruszył katamaranem „Gemini 3” w piątek z sopockiej mariny do Francji, skąd popłynie  do Las Palmas. Stamtąd w przyszłym miesiącu rozpocznie wyprawę.

Kapitan Roman Paszke chce ponownie podjąć próbę pobicia rekordu Francuza, który trasę wokół Ziemi pod wiatr, czyli ze wschodu na zachód, pokonał w ciągu 122 dni, 14 godzin i 3 minut.  Jean-Luc van den Heede płynął jednokadłubowym jachtem „Adrien” od listopada 2003 do marca 2004 roku. 61-letni Paszke zamierza popłynąć dookoła świata bez zawijania do portów na katamaranie „Gemini 3”.

Fot. paszke360.com.pl

W styczniu tego roku polski żeglarz przerwał swój poprzedni rejs tą trasą, będąc u wybrzeży Argentyny (wypłynął 14 grudnia 2011 r.). Wówczas na 314 mil morskich przed Przylądkiem Horn doszło do uszkodzenia lewego pływaka katamaranu Paszkego.  Woda zalała dwa najważniejsze przedziały: maszynowy i nawigacyjny i uszkodziła elektronikę. Polski żeglarz z pomocą ratowników dopłynął do argentyńskiego portu Rio Gallegos. Wyprawa skończyła się skandalem, bo argentyńskie służby domagały się zapłaty za akcję ratunkową i zatrzymały jacht. Po kilku miesiącach katamaran udało się odzyskać.

W piątek „Gemini 3” wypłynął z sopockiej mariny do Francji. Potem weźmie kurs na Wyspy Kanaryjskie, a stamtąd w grudniu wyruszy w kolejny rejs dookoła świata.


Tagi: , , , , ,

Zapraszamy ponownie na www.gazetakaszubska.pl
Kontakt: [email protected]


Warning: Use of undefined constant rand - assumed 'rand' (this will throw an Error in a future version of PHP) in /home/umedia/domains/gazetakaszubska.pl/public_html/wp-content/themes/gk02/functions.php on line 133
Czytaj także

Komentarze do artykułu (dodaj własny »).

Jeszcze nikt nie skomentował tego artykułu.
Jeżeli masz ochotę, rozpocznij dyskusję.
Skorzystaj z formularza znajdującego się poniżej.

Dodaj komentarz