Kaszubskie utwory przekraczają granice

04 listopada 2012r. | Drukuj

Pieśni kaszubskich twórców coraz częściej trafiają do repertuaru chórów spoza regionu Kaszub. Największą sensację wzbudza działalność polonijnego chóru z Hamilton (Kanada) o nazwie „Ludowa nuta”.

Chór „Ludowa nuta” występował na II Festiwalu Filmów Kaszubskich, 2012 / fot. nadesłane


Dawniej chór sięgał głównie do pieśni znanych z innych części naszego kraju. Od kilku lat, na skutek coraz głośniejszej aktywności Kaszubów z Kanady, chór wzbogaca swój repertuar o utwory kaszubskie.

Po raz pierwszy chór zaprezentował aż pięć pieśni kaszubskich na obchodach 150-lecia osadnictwa kaszubskiego w Kanadzie, w roku 2008. Wśród kilku pieśni ludowych wykonano także pieśń „Modłów zwón” (sł. Eugeniusz Pryczkowski, muzyka: Jerzy Stachurski). Od tego czasu utwór ten śpiewano wielokrotnie, między innymi w Chicago, Toronto, Filadelfii, a ostatnio na Dniach Pułaskiego w Kościele św. Patryka w Nowym Yorku. W pierwszych dniach grudnia br. pieśń ta znów zabrzmi na uroczystej mszy w Chicago. Chór od dwóch lat posiada piękne stroje kaszubskie.

Na początku sierpnia br. chór występował w Polsce. Zaśpiewał także podczas II Festiwalu Filmów Kaszubskich w Miszewku. Było to wspaniałe wydarzenie kulturowe, jedno z ciekawszych i bardzo udanych w dziesięcioletniej działalności Oddziału Zrzeszenia Kaszubsko – Pomorskiego w Baninie.

Przed dwoma laty Chór Akademii Morskiej w Szczecinie zwyciężył na XXII Międzynarodowym Festiwalu Pieśni Religijnej im. Ks. Stanisława Ormińskiego w Rumi wykonując pieśń pt. „Bôtë ju jidą” ze słowami  Eugeniusza Pryczkowskiego i muzyką Jerzego Stachurskiego i w aranżacji Tadeusza Formeli. Chórem dyryguje prof. Sylwia Fabiańczyk- Makuch.

Po kaszubski repertuar wymienionych autorów, a także Tomasza Fopke, Witosławy Frankowskiej i innych, sięga też Chór Nauczycielski w Słupsku, chór „Medici Pro Musica” z Olsztyna, czy też kilka grup z Pomorza Zachodniego, między innymi zespół ludowy „Dąbrowiacy” ze Świdwina.

Jerzy Stachurski


Opublikowano w: PublicystykaRodnô Zemia
Tagi: , , , , ,

Zapraszamy ponownie na www.gazetakaszubska.pl
Kontakt: [email protected]


Warning: Use of undefined constant rand - assumed 'rand' (this will throw an Error in a future version of PHP) in /home/umedia/domains/gazetakaszubska.pl/public_html/wp-content/themes/gk02/functions.php on line 133
Czytaj także

Na razie jest tylko jeden komentarz (dodaj własny »):
  1. STEFANIA KLEINA Z D.LABUDDA BACKA HUTA83-334 pisze:

    JERZY STACHURSKI TO ZNAKOMIT POETA I KOMPOZYTOR KASZUBSKI
    KTORY BARDZO UMILOWAL KASZUBY!!!

Dodaj komentarzNajnowsze artykuły

Zmarł Henryk Soja, etnograf i wieloletni kierownik Muzeum Wsi Słowińskiej w Klukach
Mikołaje z Lęborka
II POMORSKI PRZEGLĄD KASZUBSKICH KOLĘD I PASTORAŁEK (on-line)
Pomorze w barwach Unii Europejskiej
Strajki szkolne na Kaszubach w latach 1906-1907.
Ponad 152 mln zł dla Pomorzan zagrożonych wykluczeniem społecznym
Bieg Charytatywny Północny Pomaga dla Hospicjum im. ks. Dutkiewicza
Ósma edycja rajdu pieszego Maczuga Stolema

Najnowsze komentarze