fot. nadesłane

W Kanadzie ukazała się płyta CD pod tytułem „Zeza wiôldżi wòdë… Kaszëbë. Beyond the Great Water… Kaszëbë”. Nagrań – przy współpracy ze Zrzeszeniem Kaszubsko-Pomorskim w Baninie – dokonał zespół polonijny „Lëdowô Nóta”, który od swego założenia w 2005 roku ma silne powiązania z Kaszubami w Kanadzie, jak również w Polsce.

fot. nadesłane
fot. nadesłane

Podczas obchodów 150-lecia kaszubskiej emigracji w 2008 roku zespół stał się częścią symbolicznego mostu przyjaźni, owocami którego są występy zespołu na II Festiwalu Filmów Kaszubskich w 2012 oraz w roku bieżącym na odpuście w Sianowie 20 lipca, Międzynarodowym Festiwalu Folkloru w Brusach (21-27 lipca br.) oraz na IV Festiwalu Filmów Kaszubskich w Miszewku, 25 lipca.

Praca przy realizacji płyty stała się źródłem wielkiej radości całej grupy. Wszystkie piosenki śpiewane są w pięknej kaszubszczyźnie, a ich opracowania nawiązują do wspaniałych tradycji polskiej muzyki w Ameryce tzw. Chicago Style Polka. Głównym celem tych opracowań było utanecznienie tych pięknych melodii. Cel ten został w pełni zrealizowany, a płyta już robi furorę na Kaszubach.

– Mamy nadzieję, że płyta wnet ta stanie się stałym elementem wielu zabaw i przyjęć – podkreśla szef zespołu Sławomir Dudalski z Hamilton, który przybył na Kaszubami z pierwszymi egzemplarzami płyty.

Krążek będzie można ją także nabyć właśnie w Sianowie podczas wielkiego odpustu kaszubskiego, na którym chór „Lëdowô nóta” z Kanady zaśpiewa kaszubskie pieśni maryjne.

Trzeba podkreślić, że większość utworów jest dobrze znana na Kaszubach, ponieważ należą do kanonu tradycyjnej muzyki regionu. Jednakże ich aranżacje autorstwa S. Dudalskiego, muzyka i absolwenta Akademii Muzycznej, przynoszą zdecydowanie nową jakość w kulturze Kaszub. Utwory są bardzo żywiołowe, zawierają bogate instrumentarium oraz dobre sekcje wokalne. Szczególny podziw budzi pierwszy utwór, jedyny wykonany w języku angielskim z kaszubskimi wstawkami, który zachęca do nauki rodnej mowy. Całość ukazuje Kaszuby, jako bardzo ciekawy region, z bogatą kulturą morską. Płyta ma wielką szansę stać się jednym z najciekawszych kaszubskich dokonań muzycznych ostatnich lat.

Eugeniusz Pryczkowski

Galeria

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.