fot. nadesłane

„Lëdowô Nóta” to duży chór polonijny z Hamilton w Kanadzie. Wykonuje pieśni znane z folkloru różnych regionów Polski. Koncentruje się przede wsystkim na folklorze kaszubskim. Występuje też w kaszubskich strojach.

fot. nadesłane
fot. nadesłane

Związane jest to z faktem, że w Kanadzie od ponad półtora wieku żyje spora emigracja kaszubska. Niektórzy z członków są ściśle rodzinne powiązani z Kaszubami. Sam lider zespołu Sławomir Dudalski jest Kaszubą, od niedawna członkiem Zrzeszenia Kaszubsko – Pomorskiego w Baninie. Jego żona – urodzona w Kanadzie – ma silne więzy rodzinne z kanadyjskimi Kaszubami.

Zespół wydał swą pierwszą płytę. Jest niemal w stu procentach w języku kaszubskim. Nosi tytuł „Zeza wiôldżi wodë – Kaszëbë”. Jest na niej ponad dwadzieścia tradycyjnych utworów kaszubskich. Ich brzmienie jest wzbogacone amerykańskimi motywami muzycznymi. Płyta będzie promowana w drugiej połowie lipca br. na Kaszubach.

18 lipca br. zespół przybywa na Kaszuby. Już dzień później w sobotę wystąpi na terenie Centrum Edukacji i Promocji Regionu. Wieczorem ma wziąć udział w mszy świętej inaugurującej wielki odpust kaszubski u stóp Królowej Kaszub w Sianowie. Kulminacją ich pobytu będzie udział na uroczystej sumie odpustowej 20 lipca o godz. 11.30, na której wykona kaszubskie pieśni maryjne. Na tej uroczystości będzie poświęcony nowy proporzec grupy, który w centralnym miejscu zdobi wizerunek Królowej Kaszub otoczony napisem „Matka Bòskô Swiónowskô Kaszëbskô Królewô”. Wykonawcami dzieła są Inga Mach z Bytowa oraz Gabriela Reca z Tuchomia.

fot. nadesłane
fot. nadesłane

Już od poniedziałku 21 lipca „Ludowa nuta” będzie jednym z gości festiwalu Folkloru w Brusach. Po raz pierwszy w dziejach festiwalu będzie to zespół z repertuarem w pełni kaszubskim spoza granic naszego kraju – i to aż z Kanady! Grupa wystąpi także na Festiwalu Filmów Kaszubskich.

25 lipca „Lëdowô nóta” wystąpi podczas Festiwalu Filmów Kaszubskich w restauracji „Mulk” w Miszewku. Tuż przed prezentacją pokazane zostaną dwa filmy: „Kaszubskie wspomnienia” z 1967 roku i zrealizowany w ubiegłym roku przez Eugeniusza Pryczkowskiego „Kanadijsczi Kaszëbi”.

(jd)

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.