Taya Voldock ( Waldoch) wskazuje na Lipusz - to stąd pochodzą jej przodkowie. / fot. nadesłane

Kaszubska społeczność potomków emigrantów z Polski nie ustaje w działaniach na rzecz podtrzymywania swojej tożsamości. W najbliższym czasie chcą wprowadzić w lokalnych szkołach podstawy nauki o historii Kaszub.

Taya Voldock ( Waldoch) wskazuje na Lipusz - to stąd pochodzą jej przodkowie. / fot. nadesłane
Taya Voldock ( Waldoch) wskazuje na Lipusz – to stąd pochodzą jej przodkowie. / fot. nadesłane

 – Na zdjęciu pokazujemy pierwszy krok, jaki poczyniliśmy, żeby uczyć młodzież o ich przeszłości – mówi David Shulist, lider kanadyjskich działaczy kaszubskich. – Młodzi chcą dowiedzieć się przede wszystkim gdzie leżą Kaszuby. Ta mapa, którą zaprezentowałem kiedyś podczas Dnia Kaszub, będzie w tym pomocna. Pokazuje jak wielkim państwem Kaszuby były dawniej i gdzie żyją obecnie, gdzie jest ich miejsce w Europie – dodaje.

Edukacja miałaby obejmować nie tylko naukę o Kaszubach, ale także szerzej, o Polsce i Europie. Kanadyjscy Kaszubi chcą, aby ich dzieci były w pełni świadome tego skąd pochodzą. Mapy podobne do tej na zdjęciu mają wkrótce trafić do lokalnych szkół.

Historia osadnictwa pierwszych polskich Kaszubów w Kanadzie sięga roku 1858. Wtedy to w poszukiwaniu lepszego życia na pokładzie statku „Agda” wyemigrowała duża grupa Kaszubów, głównie spod Kościerzyny i Bytowa. Dotarli do Ontario, powiatu Renfrew, gdzie założyli pierwsze kaszubskie miejscowości Barry’s Bay, Roud Lake, czy Wilno. W ciągu 150 lat kaszubscy osadnicy w Kanadzie stworzyli unikatową enklawę z bogatą, niepowtarzalną kulturą. Od połowy XIX w. przekazują kolejnym pokoleniom kaszubski język i tradycje. Dziś Madawaska Valley to gmina w hrabstwie Renfrew w prowincji Ontario. Liczy ok. 4,4  tys. mieszkańców. Właśnie ta część Kanady jest głównym skupiskiem kaszubskiej Polonii. W Madawaska Valley mieszka 2,5 tys. Kaszubów. Około 300 z nich w dalszym ciągu płynnie posługuje się językiem kaszubskim.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.