Kaszubska społeczność potomków emigrantów z Polski nie ustaje w działaniach na rzecz podtrzymywania swojej tożsamości. W najbliższym czasie chcą wprowadzić w lokalnych szkołach podstawy nauki o historii Kaszub.

– Na zdjęciu pokazujemy pierwszy krok, jaki poczyniliśmy, żeby uczyć młodzież o ich przeszłości – mówi David Shulist, lider kanadyjskich działaczy kaszubskich. – Młodzi chcą dowiedzieć się przede wszystkim gdzie leżą Kaszuby. Ta mapa, którą zaprezentowałem kiedyś podczas Dnia Kaszub, będzie w tym pomocna. Pokazuje jak wielkim państwem Kaszuby były dawniej i gdzie żyją obecnie, gdzie jest ich miejsce w Europie – dodaje.
Edukacja miałaby obejmować nie tylko naukę o Kaszubach, ale także szerzej, o Polsce i Europie. Kanadyjscy Kaszubi chcą, aby ich dzieci były w pełni świadome tego skąd pochodzą. Mapy podobne do tej na zdjęciu mają wkrótce trafić do lokalnych szkół.
Historia osadnictwa pierwszych polskich Kaszubów w Kanadzie sięga roku 1858. Wtedy to w poszukiwaniu lepszego życia na pokładzie statku „Agda” wyemigrowała duża grupa Kaszubów, głównie spod Kościerzyny i Bytowa. Dotarli do Ontario, powiatu Renfrew, gdzie założyli pierwsze kaszubskie miejscowości Barry’s Bay, Roud Lake, czy Wilno. W ciągu 150 lat kaszubscy osadnicy w Kanadzie stworzyli unikatową enklawę z bogatą, niepowtarzalną kulturą. Od połowy XIX w. przekazują kolejnym pokoleniom kaszubski język i tradycje. Dziś Madawaska Valley to gmina w hrabstwie Renfrew w prowincji Ontario. Liczy ok. 4,4 tys. mieszkańców. Właśnie ta część Kanady jest głównym skupiskiem kaszubskiej Polonii. W Madawaska Valley mieszka 2,5 tys. Kaszubów. Około 300 z nich w dalszym ciągu płynnie posługuje się językiem kaszubskim.