Dzisiaj zjemy prawie 100 mln pączków!

16 lutego 2012r. | Drukuj

W dzisiejszym dniu nie należy liczyć kalorii, a wręcz przeciwnie, bo według tradycji dozwolone jest objadanie się. W kalendarzu chrześcijańskim tłusty czwartek rozpoczyna ostatni tydzień karnawału i jest ostatnim czwartkiem przed Wielkim Postem.

whiteplate.blogspot.com

Powiedział Bartek, że dziś tłusty czwartek, a Bartkowa uwierzyła, dobrych pączków nasmażyła – mówi staropolskie przysłowie. Według jednego z przesądów, jeśli ktoś w tłusty czwartek nie zje ani jednego pączka, to w dalszym życiu nie będzie mu się wiodło. Tradycyjnie w tłusty czwartek należy zjeść pączki i faworki, zwane również w niektórych regionach chrustem lub chruścikami. Obecnie wybór jest duży, zazwyczaj pączki nadziewane są konfiturą różaną lub owocami, ale też likierem, budyniem, a nawet serem. Najlepiej smakują na ciepło i w dużych ilościach. W tłusty czwartek przeciętny Polak zjada 2,5 pączka, a wszyscy Polacy razem w tym czasie pochłaniają ich prawie 100 milionów.


Opublikowano w: Wiadomości
Tagi: , ,

Zapraszamy ponownie na www.gazetakaszubska.pl
Kontakt: [email protected]


Warning: Use of undefined constant rand - assumed 'rand' (this will throw an Error in a future version of PHP) in /home/umedia/domains/gazetakaszubska.pl/public_html/wp-content/themes/gk02/functions.php on line 133
Czytaj także

Na razie jest tylko jeden komentarz (dodaj własny »):
  1. Marian pisze:

    Wierã dobrze bë bëło pòczekac z pùrclama (pączkama) do niedzele – zôpùstów.
    Marian

Dodaj komentarz