Trzęsą ziemią, bo szukają gazu łupkowego

06 grudnia 2011r. | Drukuj

Naukowcy z Geofizyki Toruń rozpoczęli największe w historii poszukiwania gazu łupkowego. Prowadzone na Pomorzu badania sejsmiczne sięgają nawet 6 km w głąb ziemi. Naukowcy zapewniają jednak, że wywoływane przez nich wstrząsy nikomu nie zagrażają.

fot. gk

Koncesję na poszukiwanie gazu łupkowego w Polsce ma już 19 firm. Łącznie otrzymały aż 104 koncesje. Za każdym razem prace wydobywcze poprzedzają badania geologiczne. Teraz prace poszukiwawcze rozpoczęły w powiecie słupskim. – Stosujemy najnowocześniejsze technologie. Dzięki drganiom wywoływanym przez olbrzymie wibratory sejsmiczne naukowcy potrafią bardzo dokładnie określić strukturę Ziemi.  Wysyłane przez urządzenia drgania dochodzą na głębokość nawet sześciu kilometrów – mówi Marcin Święszek,  kierownik zespołu sejsmicznego Geofizyki Toruń.

fot. gk

Kolumna pojazdów wyposażona w wibratory sejsmiczne pokonuje dziennie kilka kilometrów. Co pięćdziesiąt metrów pojazdy stają, wzbudzając kilkunastosekundowe drgania całego podłoża. – To właśnie dzięki takim niepozornym urządzeniom umieszczonym co kilkanaście centymetrów w ziemi do centrum dowodzenia spływają setki gigabajtów danych. Na ekranach komputerów nie pojawia się jednak od razu przekrój geologiczny Ziemi. Ten uda się stworzyć dopiero dzięki połączeniu danych z wielu źródeł – mówi Maciej Gruza z Geofizyki Toruń.

Praca wibratorów sejsmicznych często budzi niepokój mieszkańców, dlatego  naukowcy decydują się również na pokazowe badania sejsmiczne. Pracownicy Geofizyki  zapewniają, że wywoływane przez urządzenie drgania w najmniejszym stopniu nie zagrażają budynkom. Choć wielu rolników niechętnie wpuszcza naukowców na swoją ziemię, mieszkańcy niewielkiego Grąsina w gminie Słupsk z poszukiwaniem gazu łupkowego wiążą ogromne nadzieje. – Ryzyko jest niewielkie, a korzyści dla nas mogą być duże, bo wszyscy na tym zarobią – mówi Brygida Michalewicz, mieszkanka Grąsina.


Tagi: , , , ,

Zapraszamy ponownie na www.gazetakaszubska.pl
Kontakt: [email protected]


Warning: Use of undefined constant rand - assumed 'rand' (this will throw an Error in a future version of PHP) in /home/umedia/domains/gazetakaszubska.pl/public_html/wp-content/themes/gk02/functions.php on line 133
Czytaj także

Na razie jest tylko jeden komentarz (dodaj własny »):
  1. marian pisze:

    wstrzasy robia co 10 m a nie jak pisza co 50. pokazy robia na gruncie miekkim, a niech je zrobia n aterenie zabudowanym na drodze jak zrobili u nas i 100%mocy i wtedy zobacza efekty

Dodaj komentarz