Sporo nowości na uczelniach wyższych

08 września 2011r. | Drukuj

Tegoroczna reforma szkolnictwa wyższego rozpoczyna nowy etap w historii polskich uczelni. Minister nauki i szkolnictwa wyższego Barbara Kudrycka zapowiedziała na konferencji prasowej, że wprowadzane zmiany są najpoważniejsze od kilkunastu lat.

Prawie 3 lata trwały prace nad reformą. – Nowa wizja uczelni, to uczelnia która wychodzi naprzeciw pasjom studentów i badaczy, a także staje się ważnym partnerem w regionie i wizytówką polskiej nauki w globalnym akademickim świecie.- powiedziała minister Kudrycka. Reforma szkolnictwa wyższego obejmuje: skuteczną pomoc dla studentów, czyli między innymi więcej miejsc na studiach bezpłatnych, skończą się opłaty za egzaminy. Nie trzeba będzie już płacić, jak to było do tej pory, za egzaminy poprawkowe, komisyjne, dyplomowe. Wpis na kolejny semestr i rok studiów, wydanie suplementu do dyplomu, złożenie i ocena pracy dyplomowej, wydanie dziennika praktyk zawodowych, również nie obciążą kieszeni studenta.

fot. sxc.hu

Zapewne ucieszy studentów fakt, iż z nowym rokiem zniżka 51% na komunikację miejską będzie zachowana do 31 października roku ukończenia studiów. Dla doktorantów zniżka na przejazdy będzie obowiązywała od 2012 roku.

Kolejną zmianą wprowadzoną od 1 października będzie zmniejszenie etatów nauczycieli akademickich, co spowoduje poświęcenie większej ilości czasu dla każdego studenta. Zgodnie z nowymi zasadami nauczyciel akademicki będzie mógł pracować tylko na dwóch etatach.

Reforma daje uczelniom możliwość zrezygnowania z papierowych indeksów. Zamiast biegać za wykładowcom i czekać w kolejkach na wpis, cała dokumentacja studenta odbywać się może na odległość, elektronicznie. Reforma wprowadza ustawowy zakaz bezpośredniej podległości służbowej osób spokrewnionych i spowinowaconych. Częste przypadki zatrudniania krewnych prowadziło do konfliktu interesów, z nowym rokiem takich sytuacji nie powinno już być.

Z założeń nowej reformy szkolnictwa wyższego uczelnie powinny być prorozwojowe i projakościowe. Nakłady finansowe wyniosą w 2012 roku ponad 18% więcej niż roku bieżącym, a na kolejne lata zapewniony został wzrost nakładów budżetowych na naukę w wysokości 8% w każdym roku do 2015. Do 2013 roku na laboratoria i ośrodki badawcze łącznie przeznaczonych zostanie 16 miliardów złotych.

Nowe zmiany, zasady kształcenia i ogromne nakłady finansowe powinny zmienić tor kształcenia wyższych uczelni w Polsce i coraz lepszej pozycji absolwentów w świecie.


Opublikowano w: Wiadomości
Tagi: , ,

Zapraszamy ponownie na www.gazetakaszubska.pl
Kontakt: [email protected]


Warning: Use of undefined constant rand - assumed 'rand' (this will throw an Error in a future version of PHP) in /home/umedia/domains/gazetakaszubska.pl/public_html/wp-content/themes/gk02/functions.php on line 133
Komentarze do artykułu (dodaj własny »).

Jeszcze nikt nie skomentował tego artykułu.
Jeżeli masz ochotę, rozpocznij dyskusję.
Skorzystaj z formularza znajdującego się poniżej.

Dodaj komentarzNajnowsze artykuły

Zmarł Henryk Soja, etnograf i wieloletni kierownik Muzeum Wsi Słowińskiej w Klukach
Mikołaje z Lęborka
II POMORSKI PRZEGLĄD KASZUBSKICH KOLĘD I PASTORAŁEK (on-line)
Pomorze w barwach Unii Europejskiej
Strajki szkolne na Kaszubach w latach 1906-1907.
Ponad 152 mln zł dla Pomorzan zagrożonych wykluczeniem społecznym
Bieg Charytatywny Północny Pomaga dla Hospicjum im. ks. Dutkiewicza
Ósma edycja rajdu pieszego Maczuga Stolema

Najnowsze komentarze