Powalczą o 6 mandatów senatorskich

31 sierpnia 2011r. | Drukuj

25 kandydatów wystartuje w województwie pomorskim w październikowych wyborach do senatu. W każdym z sześciu okręgów wybierzemy po jednym senatorze.  

Okręgowa Komisja Wyborcza w Gdańsku zarejestrowała w trzech okręgach 11-tu, a Komisja  w Gdyni 14-tu kandydatów.  W okręgu 62 obejmującym powiaty: lęborski, słupski, wejherowski oraz miasto Słupsk o jeden mandat walczyć będą: Hubert Boba wystawiony przez SLD, Andrzej Stepnowski zgłoszony przez PiS, Roman Wołoszyn zgłoszony przez PJN oraz Kazimierz Kleina – senator PO. Ten ostatni jest bezsprzecznie faworytem, a zdaniem dziennikarzy trafił do „najsłabszej grupy”.

fot. gk: Największe szanse na ponowne zasiadanie w senacie mają K. Kleina oraz B. Borusewicz

W okręgu 64 obejmującym powiat pucki i miasto Gdynię, SLD wystawiło Tomasza Bojar-Fijałkowskiego, PiS – Krzysztofa Kołowrockiego, PO – senatora Edmunda Wittbrodta. O mandat będą się tutaj ubiegać także Jacek Markowski wystawiony przez jego własny komitet oraz znany trójmiejski adwokat, sędzia Trybunału Stanu, Roman Nowosielski zgłoszony przez Komitet Wyboczy Wyborców Unia Prezydentów – Obywatele do Senatu. To dość wyrównana „grupa”, ale faworytem jest senator Wittbrodt.

O mandat senatorski w okręgu 65, obejmującym swoim zasięgiem Gdańsk i Sopot, ubiegać się będą marszałek Senatu Bogdan Borusewicz (PO), zgłoszony przez PiS sygnatariusz Porozumień Sierpniowych Andrzej Gwiazda, b. szef SLD na Pomorzu Jarosław Szczukowski oraz Wojciech Podjacki – działacz lokalnego ugrupowania Liga Obrony Suwerenności. Bezkonkurencyjny wydaje się być tu Bogdan Borusewicz.
W okręgu 66 (powiaty: gdański, starogardzki i tczewski) zarejestrowano aktualnego senatora PO Andrzeja Grzyba, Bogdana Lisa – członka Stronnictwa Demokratycznego, który został wystawiony przez Komitet Wyboczy Wyborców Unia Prezydentów – Obywatele do Senatu oraz b. kandydata na prezydenta Gdańska Dariusza Adamowicza, zgłoszonego przez PSL. Duże szanse na mandat ma oczywiście senator Grzyb.
Z kolei o mandat w okręgu 63 (powiaty: bytowski, chojnicki, człuchowski, kartuski, kościerski) o mandat ubiegać się będą Joanna Gierszewska z PJN, Remigiusz Łoś z SLD, Zbigniew Talewski wystawiony przez Komitet Wyborczy Wyborców Dla Pomorza… Dla Polski, Dariusz Wasielewski – do niedawna prezes publicznego Radia Gdańsk rekomendowany przez PiS oraz obecny wojewoda pomorski Roman Zaborowski z PO. Tu, zdaniem obserwatorów, faworytem jest Zaborowski, ale były prezes Polskiego Radia w Gdańsku nie jest bez szans. Dziennikarze oceniają jednak fakt jego kandydowania jako przykład skrajnego upolitycznienia mediów.
O mandat w okręgu 67 (powiaty: kwidzyński, malborski, nowodworski, sztumski) powalczą należąca do SLD b. wiceminister skarbu i gospodarki, a obecnie radna sejmiku pomorskiego Małgorzata Ostrowska, wystawiony przez PO b. wicemarszałek województwa pomorskiego Leszek Czarnobaj, wystawiony przez PSL Waldemar Lamkowski oraz rekomendowany przez PiS Mirosław Górski. Tu największe szanse ma Czarnobaj.

fot. archiwum


Opublikowano w: ChojnicePublicystykaWiadomości
Tagi: , , , , ,

Zapraszamy ponownie na www.gazetakaszubska.pl
Kontakt: [email protected]


Warning: Use of undefined constant rand - assumed 'rand' (this will throw an Error in a future version of PHP) in /home/umedia/domains/gazetakaszubska.pl/public_html/wp-content/themes/gk02/functions.php on line 133
Czytaj także

Komentarze do artykułu (dodaj własny »).

Jeszcze nikt nie skomentował tego artykułu.
Jeżeli masz ochotę, rozpocznij dyskusję.
Skorzystaj z formularza znajdującego się poniżej.

Dodaj komentarzNajnowsze artykuły

Zmarł Henryk Soja, etnograf i wieloletni kierownik Muzeum Wsi Słowińskiej w Klukach
Mikołaje z Lęborka
II POMORSKI PRZEGLĄD KASZUBSKICH KOLĘD I PASTORAŁEK (on-line)
Pomorze w barwach Unii Europejskiej
Strajki szkolne na Kaszubach w latach 1906-1907.
Ponad 152 mln zł dla Pomorzan zagrożonych wykluczeniem społecznym
Bieg Charytatywny Północny Pomaga dla Hospicjum im. ks. Dutkiewicza
Ósma edycja rajdu pieszego Maczuga Stolema

Najnowsze komentarze