Odkrycia na rynku

17 kwietnia 2011r. | Drukuj

Archeolodzy już po trzech dniach badań znaleźli dwie średniowieczne studnie, ceramikę i mur sprzed kilkuset lat. Ruszyła przebudowa Placu Kardynała Wyszyńskiego w Bytowie. Okazało się, że nie tylko budowlańcy, ale i archeolodzy mają pełne ręce pracy.

fot. kurierbytowski.com.pl

Na rynku w Bytowie od kilku dni oprócz budowlańców intensywnie pracują archeolodzy. Już drugiego dnia robót natrafili na dwie studnie, resztki tajemniczego muru i fragmenty ceramiki sprzed kilkuset lat. W miejscu, gdzie trwają prace, czyli naprzeciw kościoła, powstanie fontanna. Jej budowa może się jednak opóźnić, ponieważ archeolodzy z każdym dniem dokonują nowych odkryć. – Dokumentujemy wszystkie znaleziska. Studnie są szalowane drewnianymi belkami i wiemy tylko, że zostały zasypane w XIX w. Świadczą o tym wydobyte elementy ceramiki – mówi Jacek Borkowski, archeolog z Koszalina, który prowadzi badania. – Wytniemy teraz próbki drewna do analizy dendrochronologicznej – dodaje. Nieoficjalnie wiadomo, że studnie i fragmenty znalezionych obok przedmiotów są bardzo stare, być może pochodzą nawet z XIV wieku. Dowodzą one, że w obrębie rynku w średniowieczu znajdowało się osadnictwo miejskie.

fot. kurierbytowski.com.pl


Opublikowano w: BytówPublicystykaWiadomości
Tagi: , , , ,

Zapraszamy ponownie na www.gazetakaszubska.pl
Kontakt: [email protected]


Warning: Use of undefined constant rand - assumed 'rand' (this will throw an Error in a future version of PHP) in /home/umedia/domains/gazetakaszubska.pl/public_html/wp-content/themes/gk02/functions.php on line 133
Czytaj także

Komentarze do artykułu (dodaj własny »).

Jeszcze nikt nie skomentował tego artykułu.
Jeżeli masz ochotę, rozpocznij dyskusję.
Skorzystaj z formularza znajdującego się poniżej.

Dodaj komentarz