Pomorscy archeolodzy kończą po czterdziestu latach wykopalisk badania w Czarnówku koło Lęborka. Na starożytnym cmentarzysku znaleźli w tym czasie prawdziwe skarby – kilka tysięcy przedmiotów.
Na Kaszubach od kilku lat prawdziwym hitem turystycznym są kamienne kręgi w Węsiorach. Wielki rezerwat archeologiczny położony jest pięć kilometrów od Sulęczyna w sosnowym lesie nad jeziorem Długim. Warto wybrać się na spacer o każdej porze roku.
Wkrótce część Placu Pokoju w Lęborku zostanie zamknięta, ze względu na przygotowania do gruntownej przebudowy centralnego rynku w mieście. Pierwszy etap prac obejmuje badania archeologiczne.
Archeolodzy z Uniwersytetu Szczecińskiego przeprowadzą na początku lipca badanie szwedzkiego odpowiednika Stonehenge, kamiennego kręgu Ales Stenar. Tajemnicza budowla znajduje się na bałtyckim klifie niedaleko Ystad.
Średniowieczną ostrogę znaleźli archeolodzy podczas prac badawczych na bytowskim rynku. Znalezisko może pochodzić nawet z XIII w. Naukowcy natrafili także na fragment tajemniczej drewnianej drogi i ceramikę.
Podczas prac remontowych na ul. Grodzkiej w Słupsku odkryto ślady legendarnej bramy miejskiej. Średniowieczną budowlę zburzono w XIX w. Od piątku znalezisko badają archeolodzy.
Archeolodzy już po trzech dniach badań znaleźli dwie średniowieczne studnie, ceramikę i mur sprzed kilkuset lat. Ruszyła przebudowa Placu Kardynała Wyszyńskiego w Bytowie. Okazało się, że nie tylko budowlańcy, ale i archeolodzy mają pełne ręce pracy.
To historia bohaterskich dzieci z Kaszub, walczących o prawo do nauki religii w języku polskim w zaborze pruskim. Historia zapomniana, ciągle badana i z...