piątek, 1 marca, 2024
Strona główna Tagi Jarosław Kaczyński

Tag: Jarosław Kaczyński

Polska jest kobietą

Wydawało się, że po udanym, masowym proteście kobiet, przeciw restrykcyjnej ustawie całkowicie zakazującej aborcji, w wyniku którego PiS odrzucił ją, przy udziale opozycji, na jakiś czas temat ucichnie i zejdzie z wokandy. Tymczasem w wywiadzie dla PAP Jarosław Kaczyński powiedział: „Będziemy dążyli do tego by nawet przypadki ciąż bardzo trudnych, kiedy dziecko jest skazane na śmierć, mocno zdeformowane, kończyły się jednak porodem, by to dziecko mogło być ochrzczone, pochowane, miało imię”.

99,31% poparcia dla Prezesa. Program i władza autorytarna

W pierwszy weekend lipca 2016 roku obradowała największa polska partia polityczne. Nie sam wybór Prezesa PiS, ale skala 99,31 % zwycięstwa J. Kaczyńskiego, powinna skłaniać do zadumy. Mojemu pokoleniu taki wskaźnik wyborczy kojarzy się z minioną epoką. Ale starając się myśleć pozytywnie, rodzi się pytanie: Jaki jest cel strategiczny obecnej partii rządzącej? Jaką wartość dla PiS mają doświadczenia i nierzadko wyrzeczenia 27. lat transformacji ustrojowej? Czy i w jakim stopniu rządy autorytarne są receptą na problemy społeczne i gospodarczej współczesnej Polski?

Wyobraźmy sobie, że…

Wyobraźmy sobie, że w 1989 roku premierem zostaje nie Tadeusz Mazowiecki lecz Jarosław Kaczyński. A do jego ekipy wchodzą nie Leszek Balcerowicz, Jacek Kuroń, Krzysztof Skubiszewski czy Jerzy Regulski tylko Antoni Macierewicz, Witold Waszczykowski, Zbigniew Ziobro i Mariusz Kamiński. Dla skomplikowania obrazu można jeszcze wyobrazić sobie, że prezydentami nie są, pełni polotu i wyobraźni, Lech Wałęsa i Borys Jelcyn tylko Stan Tymiński i Władimir Putin.

Jarosław Polskę zbaw

Tego prezesowi PiSu odebrać nie można. Zapowiedział, że będzie jeździć. I jeździ. A co jedno spotkanie, co jeden powiat, to występ lepszy i lepiej się człowiek bawi, czytając relację. Prezes trochę żongluje statystyką. O pracy mówi, że gdyby nie emigracja, bezrobocie byłoby na poziomie 26-28 procent, ale to chyba zależne od spotkania, bo czasami trafić się może, że wzrośnie nawet do 30 procent. Ostatnia wygrana w Elblągu musiała rzutować na prezesowską samoocenę, gdyż zaobserwowałam jeszcze gwałtowniejszy jej wzrost.

Oświadczenie dyrektora Muzeum II WŚ po przemówieniu Kaczyńskiego

Podczas sobotniej konwencji Prawa i Sprawiedliwości w Sosnowcu Jarosław Kaczyński odniósł się do polityki historycznej prowadzonej przez Polskę. Zapowiedział, że PiS chce „zmienić kształt Muzeum II Wojny Światowej, tak żeby wystawa w tym muzeum wyrażała polski punkt widzenia”. Na te słowa, szybko zareagował dyrektor powstającej w Gdańsku placówki.

Nienawiść

„ My jesteśmy tu gdzie wtedy. Oni tam gdzie stało ZOMO” – powiedział Jarosław Kaczyński 1 października 2006 roku, jako premier, na wiecu poparcia dla swojej partii zorganizowanym w Stoczni Gdańskiej. Dla młodszego pokolenia słowa te mogą być niezrozumiałe.”Tu”, „ZOMO”, „My”, „Oni” – co one znaczą dla mniej zorientowanych? Otóż zwolennicy PiS, wspierani przez działaczy Związku Zawodowego „Solidarność”, wiecowali na terenie stoczni, a prawdziwi przywódcy pierwszej, wielkiej „Solidarności” tacy jak Lech Wałęsa, Bogdan Borusewicz, Bogdan Lis oraz liderzy PO składali kwiaty pod pomnikiem stoczniowców na zewnątrz, poza bramą tego zasłużonego dla historii zakładu. Użyte porównanie było bardzo bolesne. Przyrównywanie historycznych postaci do znienawidzonej formacji Milicji Obywatelskiej, która służyła tłumieniu robotniczych protestów, było jak mocno wymierzony policzek. „Niech Pan cofnie to oskarżenie, wycofa się ze słów, które ranią wielu Polaków” – zareagował Lech Wałęsa.

PiS polował na Jarosława Wałęsę?

Gazeta Wyborcza publikuje rewelacje nt. szukania haków podczas rządów PiS. – Przez młodego wyjdziemy na starego – miał mówić w 2007 roku Jarosław Kaczyński, gdy ówczesny szef ABW przekazał mu informacje o rzekomych powiązaniach syna Lecha Wałęsy ze światem przestępczym.
2,137FaniLubię
303ObserwującyObserwuj

Czytaj także

Trzecie wydanie „Felix Cassubia”. Świąteczna płyta z kolędami kaszubskimi

„Felix Cassubia” - zbiór najpiękniejszych kolęd w nowej odsłonie. Właśnie ukazało się trzecie wydanie najpiękniejszych, profesjonalnie zaaranżowanych i nagranych w Studiu im. Czesława Niemena...