fot. archiwum

Dziś w nocy zmieniamy czas z zimowego na letni. O godzinie 2.00 przesuniemy zegarki na 3.00. Pośpimy godzinę krócej, ale za to jutro czeka nas godzina więcej słońca.

fot. archiwum

W Polsce czas letni wprowadzany i odwoływany jest zgodnie z rozporządzeniem Prezesa Rady Ministrów z dnia 23 grudnia 2008 r w sprawie wprowadzenia i odwołania czasu letniego środkowoeuropejskiego w latach 2009 – 2011 (Dz. U. z 2008 r. Nr 236, poz. 1627). Zgodnie z rozporządzeniem zmiana czasu polega na zmianie wskazań zegarów z godziny 2 minut 00 na godzinę 3 minut 00, która będzie godziną początkową czasu letniego środkowoeuropejskiego.

Wśród wielu zalet zmiany czasu wymienić należy przede wszystkim bezpieczeństwo kierowców, a także oszczędność energii związaną z późniejszym włączaniem światła. Z drugiej strony jest to proces dość kosztowny i skomplikowany, w kwestii chociażby rozkładu jazdy pociągów i funkcjonowania systemów informatycznych. Również dla ludzi jest to zmiana uciążliwa i wymaga kilku dni, aby przystosować swój zegar biologiczny do nowych warunków.

Letni czas obowiązywał będzie do ostatniego 30 października 2011 r., gdy wrócimy do czasu zimowego.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.